2023. szeptember 30., szombat

Fölösleges Windows biztonsági mentések eltávolítása

 Ha egy új Windows-verzióra frissítettünk, vagy egy nagyobb biztonsági csomagok, mint például a Creators Update, telepítünk a Windows 10-re, a Windows menti az előző rendszerállapotot. Ha némi tesztelés után úgy találjuk, hogy aktuális rendszerünkkel nincs probléma, akkor az ilyen mentések által foglalt, gyakran sok GB-ra rugó tárhelyet szabaddá tehetjük egyéb alkalmazások vagy dokumentumok számára. 

Nyissuk meg a Gépházat a Windows+I gyorsbillentyűvel. Nyissuk meg a Rendszer kategóriát, és a bal oldali menüből válasszuk a Tárterület menüpontot. Most kattintsunk a főablakban az Ez a gép ábrára, és a megnyíló Tárhelyhasználat ablakban válasszuk az Ideiglenes fájlok kategóriát. 

Kapcsoljuk be A Windows előző verziója előtti pipát, és hagyjuk jóvá a törlést a Fájlok eltávolítása gombbal. A Windows ilyenkor rendszerint figyelmeztet, hogy elveszítjük annak lehetőségét, hogy visszatérjünk az operációs rendszer előző verziójához. Fogadjuk ezt el, és nyomjuk meg az OK gombot. Ezután több Gigabájt tárhely is felszabadulhat.

2023. szeptember 20., szerda

Gyorsabb BIOS/UEFI-ellenőrzés rendszereszközzel

 Első pillantásra nem mindig világos, hogy a számítógépünkben még a hagyományos BIOS van, vagy már egy újabb UEFI-firmware-rel van felszerelve. Ezt azonban egyszerű ellenőrzéssel magunk is gyorsan kideríthetjük, anélkül, hogy újra kellene indítani a számítógépet, vagy valamilyen külső rendszerinformációs programot, például az AIDA64-et kellene futtatnunk. 

Üssük le a Windows+R gyorsbillentyűt, és írjuk be az msinfo32 parancsot. Megnyílik a Rendszerinformáció ablak. Itt sok hasznos adatot találunk a PC-ről. Maradjunk balra a Rendszer összegzése főágon, és a jobb oldalon keressük meg a BIOS-mód sort. Ebben a sorban van kiírva, hogy a PC még BIOS-szal, vagy már UEFI-vel működik.

2023. szeptember 10., vasárnap

Windows 10 frissítés időbeosztásunk szerint

 A Microsoft tanult valamit az elmúlt évek hibás frissítések okozta adatvesztésekből, így nem minden felhasználónak kínálja fel egyszerre a frissítést a Windows 10 legújabb verziójára. De ha nem tudunk tovább várni, mert például egy új  funkciót mindenképpen már most akarunk, akkor van két lehetőségünk a frissítés kikényszerítésére: nyissuk meg a Start/Gépház/Frissítés és biztonság/ Windows Update menüpontot, és kattintsunk a Frissítések keresése gombra. 

Ha így nem jön össze, vagyis a Windows nem a legújabb update-re frissít, akkor használhatjuk a hivatalos Windows 10 frissítési segédet is a Microsofttól. 

Ezt a https://www.microsoft.com/hu-hu/software-download/windows10 címen találjuk. 

Kattintsunk a Frissítés gombra a letöltéshez. Ezután indítsuk el a programot, és futtassuk le a frissítést. De biztos, ami biztos, ne felejtsünk el előtte minden fontos fájlt és dokumentumot a PC-ről külső merevlemezre vagy NASra menteni. Arról is gondoskodjunk, hogy gépünkön legyen legalább 10-15 GB-nyi szabad tárkapacitás, különben a frissítés folyamata nem fut végig – és arra is készüljünk fel, hogy a teljes menet 1-2 órát is igénybe vehet, és ebből nagyjából fél óráig nem is tudjuk használni majd a számítógépet.