2024. december 21., szombat

Media Player Classic

Mutatunk egy nagyon jó alternatívát azoknak, akik nem elégedettek a Windows gyári médialejátszójával.

A Windows beépített médialejátszója sok mindenre jó, csak éppen arra nem, amire kéne: médiafájlok lejátszására. Ennyire persze ne legyünk igazságtalanok: az alapvetően filmekhez és zenékhez kifejlesztett program zenehallgatásra egyáltalán nem rossz, a filmekhez viszont édeskevés a tudása. Az alapvető gond az, hogy a szoftver nagyon kevés kodeket illetve formátumot ismer magától, de emellett lassú és nehézkes is használni. Persze a legtöbb dologra meg lehet tanítani a Windows Media Player is, de mennyivel kényelmesebb váltani egy olyan programra, amelyet elég csak egyszer feltelepíteni ahhoz, hogy onnantól kezdve minden videófájlt le tudjunk játszani vele.

A Media Player Classic (MPC-HC) a Windows korabeli médialejátszójának 6.4-es változatára hajazó köntössel készült, de ez ne zavarjon meg senkit, a program tudása fényévekkel előrébb jár, mint amit a Microsoft programjai valaha is tudtak (és tudni fognak). Egyik legnagyobb előnye az, hogy rengeteg gyári filtert és kodeket tartalmaz – gyakorlatilag lehetetlen olyan fájlt találni, amit a lejátszó a sima telepítést követően nem fog felismerni. AVI, MKV, MP4, H.265, VobSub, Srt – ez a néhány konténer és kodek valamint feliratformátum csak néhány azok közül, amiket az MPC-HC gond nélkül kezel. A program természetesen boldogul több hang- és feliratsávval is, felismeri a fejezeteket, a digitális hangot közvetlenül az erősítő felé is tudja küldeni, a profik pedig a lejátszás gyakorlatilag összes paraméterét (akár még a kép átméretezését és/vagy kicsinyítését, nagyítását is) a saját szájuk íze szerint tudják alakítani.

A Media Player Classic innen tölthető le. A konfiguráció a menüben a Beállítások opció segítségével valamint lejátszás közben a jobb egérgombbal megnyitható helyi menü segítségével történhet.

Kellemes mozizást!


2024. november 16., szombat

Streaming videók letöltése egyszerűen

 Ha szeretnél letölteni néhány videót kedvenc streaming szolgáltatódtól, akkor erre a programra lesz szükséged.

Az YTD Video Downloader régen YouTube Video Dowloader néven futott, de ahogyan egyre több és több szolgáltatót kezdett az app támogatni, a készítői úgy döntöttek, hogy átnevezik YTD Video Downloaderre. A program Windowsra, Macintoshra, Androidra és iOS-re is elérhető, tehát nemcsak PC-n lehet használni, hanem gyakorlatilag bármilyen eszközön. A jelenlegi verzió a YouTube mellett ötvennél is több szolgáltatót támogat, a (nem teljes) listát ide kattintva lehet megnézni.

Az YTD a fejlesztő honlapjáról ingyenes és havi előfizetéses verzióban tölthető le; a fizetős változat gyorsabb letöltési sebességet ígér, párhuzamosan kettőnél több streamet is fel tud dolgozni, és a letöltött videókat automatikusan is át tudja konvertálni. Valamint nem kell minden indításnál 30 másodpercig reklámot nézni.

A program használata nagyon egyszerű. A letöltés elindításához csak a video linkjére van szükség, amit a Download fülön lévő szövegdobozba kell bemásolni; a letöltés automatikusan el is indul. A kényelmesebb használat érdekében a program a vágólapra másolt linkeket automatikusan beilleszti. A letöltéshez kapcsolódóan ki kell választani a minőséget (bár ezt az opciót nem érdemes piszkálni, mert alapesetben az YTD Downloader mindig az elérhető legjobb minőséget választja) és azt, hogy a letöltött fájlokat melyik mappába kérjük. A pro változatnál kérhető a videók automatikus konvertálása is, azonban jobban járunk akkor, ha a konvertálást direkt erre a feladatra szakosodott szoftverre bízzuk.

A letöltésre kiválasztott video az Activity fülre kerül, itt követhető nyomon, hogy a letöltés hogyan áll. A program ingyenes verziója egyszerre két streamet tölt, de kettőnél több videót is nyugodtan meg lehet adni, ilyenkor a fájlokat a szoftver egymás után tölti le. A letöltési listát az app elmenti, vagyis ki lehet lépni a programból, és később is lehet folytatni a letöltést. A letöltési sebesség – site-tól függően – jellemzően néhány száz kbps-os.

Az YTD Downloader két extrája a konvertálás és a lejátszás (Convert illetve Play fülek), de mindkettő fapados megoldás, így a videók átalakításához és nézegetéséhez érdemes inkább más programot használni.

2024. október 17., csütörtök

Egy kis tréfa

Minden bizonyára mindenki látott már az operációs rendszerében érdekes hibaüzeneteket. Ahogy szinte mindenkinek az agyában végigfutott a gondolat, hogy milyen jó is lenne megviccelni az egyik barátot, osztálytársat, munkatársat egy ilyen kis hibaüzenettel! Most megmutatom hogyan is teheted ezt meg.

Első lépésben nyissunk meg egy jegyzettömböt. Ezt követően a következőt írjuk be:

x=MsgBox(“ hibaüzenet“,0+16,” az ablak címe“)

Ha ezzel végeztünk, kattintsunk a “Fájl” menüpontra, “Mentés másként” írjuk be dokumentum nevét, és a formátum pedig .vbs legyen tehát egy példa : Nézzmeg.vbs

Íme egy kép, hogy is kellene kinéznie a hibaüzenetnek:




2024. szeptember 20., péntek

Képek egyszerű kibontása PDF-ből

Habár képlopó programokkal is ki tudjuk szedni (nagy nehezen) a PDF dokumentumok képeit, egy erre a célra készített szoftverrel mégiscsak időt spórolhatunk meg. 

Ismerkedjünk meg a SomePDF -el!


SomePDF honlap több PDF-fel foglalkozó termékét is kínálja, ingyen. Találunk itt PDF konvertálókat DOC, HTML, TXT kiterjesztésre, illetve visszafelé is. Ezen felül egy „Image Extract” segédeszközük is van, amellyel 8-féle képformátumba menthetjük le a PDF dokumentumok képeit. (TIFF, JPEG, BMP, GIF, PNG, TGA, PBM, PPM) 

Töltsük le a szoftvert, telepítsük fel és indítsuk el. Középen az „Open File” vagy „Open Directory” gombbal tudunk kijelölni egyetlen fájlt, vagy teljes mappát. Kedvező, hogy a mappakijelöléssel akár több száz PDF dokumentum képeit is exportálhatjuk, egyetlen kattintással. 

Miután importáltuk a megfelelő dokumentumokat, válasszuk ki jobb oldalt a képek típusát. JPG esetén beállíthatjuk azok minőségét is! Ha készen vagyunk, akkor kattintsunk a „Start Convert” gombra, vagy nyomjuk meg az F5-öt. Ilyenkor a beimportált és kipipált PDF-ek képeit lementi a program az „Output Directory” részen megadott mappába. Ha nincs megadva cél, akkor minden PDF-hez létrehoz egy mappát, ami megegyezik a PDF fájl nevével, és oda teszi le a képeket. 

A szoftver a jelszóval védett PDF-ekkel is megbirkózik, persze csak ha megadjuk a megnyitásukhoz szükséges jelszavakat.

2024. szeptember 10., kedd

Indítsunk egyszerre több programot

 Bizonyos esetekben hasznos lehet, ha egyetlen parancsikonnal több alkalmazást is el tudunk indítani. Az alábbiakban elkészítünk egy parancsikont, amelyik megnyitja őket.

A példa kedvéért most a Firefox és a Windows Media Player alkalmazásokhoz készítünk parancsikont (persze bármilyen egyéb programkombinációhoz is lehet). Először is keressük meg a programok parancsikonját és nézzük meg a tulajdonságaikat. A cél mezőben lévő részt idézőjelekkel együtt másoljuk át egy jegyzettömbbe. Ha nincs ott idézőjel, akkor nem kell begépelni. Tegyük meg ezt valamennyi programmal, mégpedig úgy, hogy minden elérési út külön sorba kerüljön.

Másoljuk ki a célmezőt egy jegyzettömbbe.

Most a jegyzettömbön belül minden sor elé írjuk be a start "programnev" utasítást, de a programnev szót mindig cseréljük le az alkalmazás nevére.

Mentsük le a fájlt, névként (idézőjelekkel együtt) ezt adjuk ezt: 

"inditas.bat"

Futtassuk le és nézzük meg, hogy ténylegesen elindítja-e az alkalmazásokat.

Ezt a programocskát egyébként bárhova másolhatjuk, nem kell szem előtt lennie. Hozzunk hozzá létre egy parancsikont, aminek tulajdonságaiban lecserélhetjük az batch fájlok nem túl vonzó (pontosabban csúnya) ikonját, illetve beállíthatunk billentyűparancsot, amellyel még gyorsabban elindíthatjuk a szoftvereket. Ha jól megfigyeljük, a parancsikonra kattintáskor egy pillanatra felugrik egy fekete ablak. Ezt is eltüntethetjük, ha a parancsikon tulajdonságaiban a futtatás opciót „Kis méretű”-re kapcsoljuk.

2024. augusztus 15., csütörtök

Windows frissítésekor keletkezett fájlok

Windows frissítésekor keletkezett tartalék fájlokat is törölhetjük.
C:\WINDOWS alatt az összes $-al kezdődő könyvtárt és tartalmukat törölhetjük.
Ezek rendszermappák, azaz az intézőben az Eszközök / Mappa beállításai alatt, a Nézet fülön a "A rendszermappák tartalmának megjelenítése" be kell, hogy pipálva legyen.



2024. július 15., hétfő

Saját egérkurzor készítése Windowsban

A Windows megunt egérkurzorai helyett néha jól esik valami látványosabbat, tetszetősebbet használni. Akinek van egy kis tehetsége, akár maga is megrajzolhatja egyedi egérmutatóját!

Korábban is írtunk már néhány ikon- és kurzorszerkesztő alkalmazásról, vagy olyan programokról, amelyek előre elkészített, profi kurzor-témákkal ruházzák fel a Windowst. Ezek listáját megtalálják a cikk végén, a Kapcsolódó anyagok részben.

Ám a kurzorszerkesztő alkalmazások sorában ilyen sokoldalú és kényelmesen használható kis programmal, amely ráadásul még ingyenes is, eddig nem találkoztunk.
A RealWorld Cursor Editor nem egy Paint-szintű kis rajzprogram, amely tud egérkurzorként is menteni képeket (mint a legtöbb hasonló freeware), hanem egy meglepően komoly és praktikusan összerakott alkalmazás, amelynek segítségével a “sima” egérkurzortól az animáltig mindent készíthetünk. 

A munkát kezdhetjük a nulláról, vagy letölthetünk képeket, esetleg kész egérkurzorokat és átdolgozhatjuk azokat. Ha valaki nagyon nem szeretne nulláról indulni, legegyszerűbb, ha letölt egy már kész és tetszetős PNG formátumú clipartot (ez a formátum népszerű az ikonok és clipartok készítőinek körében, így sokat fogunk belőle találni) és azt dolgozza át.

A program eszköztára bőségesnek mondható: van rétegkezelés, variálható ecsetek és formák, testre szabható drop-shadow és emboss effektek, elmosás, élesítés stb. A rétegeket bármikor átszínezhetjük, állíthatunk fényerőt, kontrasztot és ha ez még nem lenne elég, akár Photoshop-kompatibilis szűrőket is felhasználhatunk.
Ha mindent jól csinálunk, a végeredmény egy valóban különleges Windowsos kurzor lehet, amely egy ízléses hátérrel és akár néhány rendszerikon lecserélésével együtt kifejezetten fel tudja dobni a munkamorált, hiszen végre nem a megszokott Windows témát kell bámulnunk 24 órán keresztül. Egy egyszerű kis egérkurzor elkészítésére mi is adunk videót tippet.

http://www.youtube.com/watch?v=MOOfuXpaXU0

A program használatának elsajátítását egyébként eleve számtalan videós tutorial segíti, amelyeket érdemes végignézni, ha még nem dolgoztunk komolyabb grafikai programmal.
De ha már ültünk hasonló előtt, akkor a RealWorld Cursor Editor használata elsőre is egyértelmű lesz.

2024. június 15., szombat

Készítsünk fényorgonát a billentyűzetből

Lepjük meg magunkat vagy az ismerősünket egy olyan, mindössze néhány soros futtatható fájllal, ami villogtatja a billentyűzetünk LED-jeit, valóságos show-t varázsolva rá.

A Num, Caps és Scroll Lock billentyűk lenyomására a billentyűzetünkön felvillan egy kis zöld fény, ezt mindenki tudja. Azt viszont már kevesebben, hogy ezeket a billentyűket akár egy program is le tudja nyomni helyettünk.

Ugorjunk is neki, nyissunk meg egy jegyzettömböt (Start/Minden program/Kellékek/Jegyzettömb), és másoljuk bele az alábbi néhány sort:

Set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")

For i = 0 to 5

WshShell.SendKeys "{NUMLOCK}"

WScript.Sleep 60

WshShell.SendKeys "{CAPSLOCK}"

WScript.Sleep 60

WshShell.SendKeys "{SCROLLLOCK}"

If (i mod 2) Then WScript.Sleep 200

Next

A Fájl/Mentés másként menüponttal rögzítsük úgy a fájlt, hogy a fájlnév helyére a következőt írjuk, idézőjelekkel együtt: "ledvillogtato.vbs". Kapcsoljuk ki manuálisan az éppen aktív lock funkciókat, hogy egyik led se világítson a billentyűzeten! Most futtassuk a létrehozott fájlt!

Háromszor felfutnak a fények egymás után, majd megáll a program. Természetesen a fenti kódot módosítva egyéni villogásokat is készíthetünk, ezért most röviden bemutatjuk, hogyan is működik a program.

Az első sorral nem kell különösebben foglalkozni. Létrehoz egy shell objektumot, amelyen keresztül billentyűzet-lenyomásokat küldünk a rendszer felé. A következő sorok megértéséhez fontos tudni a felfutó fény elméletét. Valójában a program lenyomja egymás után a három lock gombot, kis késleltetéssel. Ezt a folyamatot 6x megismétli. Első futáskor bekapcsolja a fényeket, a második futásnál kikapcsolja őket és így tovább. Azért kell tehát 3 fényfelfutáshoz 6x fordulni a programnak, mert minden második futás a lekapcsolásról gondoskodik. A második sorban tehát beállítjuk, hogy a következő sorok, amelyek egy kicsit beljebb kezdődnek, hatszor fussanak le (nullától ötig). A for ciklus első utasításával (SendKeys) lenyomtuk a NumLock-ot. A Sleep utasítással vártunk 60 milliszekundumot, majd lenyomtuk a következő billentyűt és így tovább. A ciklus utolsó sorában egy feltétellel találkozunk (If), ami azért kellett, hogy a fényfelfutások között legyen egy kis szünet (200 ms), ne olvadjanak annyira össze. Mivel egy fényfelfutáshoz kétszer kell fordulnia a for ciklusnak, ezért logikus, hogy csak minden második fordulás után kell szünetet tennünk (200 ms). A feltételben szereplő (i mod 2) egy osztás, a for ciklus fordulásainak számát (0,1…5) leosztjuk 2-vel és vesszük a maradékot. Páratlan számok esetén, azaz minden második futáskor a maradék 1 lesz, azaz be kell tenni a 200 milliszekundumos késleltetést. Az utolsó Next utasítás pedig jelzi, hogy véget ért a ciklus.

2024. május 28., kedd

Ezt érdemes tudni ha videokonferencia kamerát keresel

Ezekre a szempontokra figyelj, ha webkamerát szeretnél vásárolni munkahelyi videohívások lebonyolításához.

Miért pazarolnál időt és energiát egy olyan üzleti konferenciára való utazásra, amelyet az irodából is megtarthatsz? A mai videokonferencia kamerák és szoftverek valósághű audiovizuális interakciókat biztosítanak; a megfelelő beállítással zökkenőmentes, tökéletesen éles közvetítésre és kristálytiszta hangra számíthatsz. Úgy érezheted, mintha mindkét beszélgető fél ugyanabban a helyiségben lenne, nem pedig távoli helyszíneken!

A videokonferencia a jövő útja. Időt takarít meg, csökkenti a költségeket és növeli a termelékenységet; a koronavírus járvány és a hozzá kapcsolódó megszorítások pedig egyenesen a kirakatba helyezték ezeket az előnyöket. A hét legnépszerűbb tárgyalási platform csoportja üzleti interakciókhoz manapság az alábbi programokból áll:
• ZOOM
• Microsoft Teams
• Google Meet
• Blue Jeans
• Cisco WebEx
• GoToMeeting
• Adobe Connect.

Érdemes megnézni a fenti szoftvereket, mielőtt kiválasztod a videokonferenciához használt kamerát! Az újabb eszközök többsége az összes népszerű alkalmazással és szolgáltatással működik, de sosem árt, ha először mindig ellenőrzöd a kompatibilitást. Emellett előfordulhat, hogy egyes platformok jobban passzolnak az egyedi igényeidhez vagy a költségvetéshez, mint más modellek.


A tökéletes videokonferencia kamera kiválasztása

A drágább webkamerák és kamerarendszerek értelemszerűen mindenből többet és jobbat kínálnak. Légy tisztában a jelenlegi és a jövőbeni igényeiddel! Egyes termékek kifejezetten a kisebb csoportok számára készültek (ezek jellemzően kis irodahelyiségekből dolgoznak), míg más típusokat inkább a nagyvállalatok számára fejlesztettek. Videokonferencia webkamerák vásárlásánál az alábbi tulajdonságokat érdemes figyelembe venni:

• Rögzítési minőség
• Streaming minőség
• Objektív jellemzői
• Mikrofonok, hangszórók és hangminőség
• Egyéb szempontok

Rögzítési minőség

A legtöbb vállalkozás számára ma már alapvető működési feltétel a nagy sebességű internet, az irodában pedig a nagy képernyő. Ezek természetesen alapvető követelmények, ha egy cég virtuális megbeszéléseket szeretne tartani. A webkamera rögzítési minőségén (felbontásán) nem érdemes spórolni: a jobb felvételi minőség professzionális megjelenést kölcsönöz. A régebbi, 480p-s webkamerák már elavultak; optimális esetben olyan HD-kamerákat célszerű használni, amelyek 720p-s vagy 1080p-s részletességre képesek, legalább 60 képkocka/másodperc (fps) mellett.

Streaming vs. rögzítés; lehet különbség!

A webkamerát többféle célra is lehet használni. Előfordulhat, hogy szeretnél felvenni egy prezentációt, és feltölteni a fájlt, hogy az ügyfelek megtekinthessék azt és véleményezhessék. Máskor pedig lehet, hogy élőben, valós időben kell közvetítenie egy videóbemutatót a távoli közönségnek. Érdemes átnézni a specifikációt, mert előfordulhat, hogy a kamera rögzítéshez és streaminghez használt felbontása eltér. Ez nem feltétlenül baj, de mindenképp legyél tisztában a választott típus képességeivel, és azzal, hogy tudása elegendő-e számodra.
Tipp: léteznek olyan kamerák is, amelyek az alapszoftverrel csak streameli tudnak, rögzíteni nem.

Objektív jellemzői

A webkamera objektívek esetében több dologra is érdemes figyelmet fordítani. Például az anyagra; egyes modelleknél a lencse műanyag elemekből készül, más típusoknál üvegből. Az utóbbi általában jobb minőségű! Egy másik fontos szempont a látómező (angol rövidítéssel FOV). Minél szélesebb a látómező, annál több ember fér el egyszerre a kamera látóterében. Egy ultraszéles látómezővel rendelkező kamera például ideális lehet kisebb irodákban, ha szeretnéd, hogy mások is bekapcsolódjanak az értekezletbe.
Tipp: léteznek zoom objektívvel ellátott kamerák, ez a funkció bizonyos esetekben nagyon hasznos extra szolgáltatásnak minősülhet. Más eszközöknél még arra is van mód, hogy a kamera pozícióját távolról, beépített motorok segítségével változtasd meg. Ezek a modellek kínálják a legnagyobb rugalmasságot.

Mikrofonok és hangminőség

Ellenőrizd, hogy a webkamera rendelkezik-e beépített mikrofonnal! Ez a funkció nem minden típusnál adott, a kellemetlen meglepetések helyett jobb tájékozódni. Ettől persze még használható külső mikrofon is, de mindenképp jó, ha maga a kamera is képes a hang rögzítésére, külső segítség nélkül. A drágább kamerákban sok esetben kettős sztereó mikrofon dolgozik, egyes termékek pedig beépített hangszóróval is rendelkeznek.
A nagy videokonferenciákhoz használt 360°-os webkamerák akár 6-8 mikrofoncsoporttal is rendelkezhetnek, hogy minden irányból tökéletesen rögzíthessék vagy továbbíthassák a hangot. Érdemes ellenőrizni még azt is, hogy a kamera mikrofonjához tartozik-e zajszűrő funkció.

Egyéb szempontok

Az esztétikus kialakítás, a méret, a forma, a hordozhatóság és a könnyű használat alapvető fontosságú, de nem biztos, hogy elég, ha csak ezekre a szempontokra figyelünk. A fentieken túl érdemes számba venni az extra funkciókat is (például extra biztonsági funkciók).
Tipp: érdemes a vásárlás előtt összeállítani egy listát a webkamerával szemben támasztott követelményekből illetve elvárásokból.

2024. május 21., kedd

Fájlmásolás telefonra WiFi-n keresztül

Mutatunk egy trükköt, amivel pillanatok alatt összeköthető a telefon tárhelye és a számítógépen futó fájlkezelő.

Az FTP-t alapvetően arra találták ki, hogy az interneten keresztüli fájlmásolás a lehető legegyszerűbb és leggyorsabb legyen – azonban ez nem jelenti azt, hogy a protokollt csak erre a feladatra lehetne használni. Az FTP és egy apró trükk segítségével például simán összeköthető a telefon és a számítógép WiFi-n keresztül, ezt követően pedig a mobilon lévő fájlok a legtöbb fájlkezelővel menedzselhetők.

A vezeték nélküli hozzáférés az USB 2.0 kapcsolattal összevetve általában jóval gyorsabb, és persze sokkal kényelmesebb is – arról nem is beszélve, hogy fájlmásolás közben lehet tölteni a mobilt akár saját gyorstöltőjével is. De a most bemutatott megoldásnak más előnyei is vannak: az FTP-szerverre beléphetünk másik mobilról is, tehát telefonok között is egyszerűbb a fájlcsere, valamint simán működik a dupla (vagy tripla, stb. belépés) is. Azaz egyszerre két vagy több készülékről is elérhető a telefon belső memóriája.


Mire van szükség?

A telefon és a PC között FTP kapcsolatot kell felépíteni. Ehhez a telefonra egy FTP-szerver alkalmazást kell telepíteni (Például WiFi FTP Server, ES File Explorer), a számítógépen pedig egy olyan fájlkezelőre lesz szükség, ami kezeli az FTP-kapcsolatokat. Elméletben a Windows beépített Fájlkezelőjével is be lehet lépni bármilyen FTP-szerverre, de ha már arról van szó, hogy a fájlok másolását szeretnénk megkönnyíteni, akkor jobb egyúttal egy normális fájlkezelőt is választani a gyári megoldás helyett. Nem ajánljuk FTP-kliens használatát sem, mégpedig azért, mert ezeket a programokat nem ilyen jellegű fájlmásolásra tervezték. A népszerű windowsos fájlkezelők közül a Free Commander és a Total Commander is remekül kezeli viszont az FTP-kapcsolatokat – de persze rajtuk kívül is számtalan alternatíva közül lehet választani.

Mi a cikk elkészítéséhez a Total Commandert használtuk a számítógépen, a WiFi FTP Server nevű appot pedig a telefonon.

Telefon beállítása

A WiFi FTP Server letölthető innen; az appot értelemszerűen telepíteni kell, majd az első indításnál jóvá kell hagyni az engedélykéréseket. A beállítások a fogaskerék ikonnal módosíthatók. Habár a WiFi fájlátvitelt csak saját otthoni hálózaton fogjuk használni, célszerű letiltani a névtelen hozzáférést. Adjunk meg felhasználói nevet és jelszót, valamint engedélyezzük az FTPS funkciót. Emellett még egy fontos beállítás van: meg kell adni azt a mappát, ami az FPT szerveren a legfelső szint lesz. A mappa lehet a telefon belső tárhelye is, de ha csak a fényképekhez szeretnénk hozzáférést biztosítani, akkor lehet a DCIM mappa is. (Vagy bármi más, kedv szerint.)


Ha minden megvan, akkor az Indítás gombbal lehet az FTP-szervert aktiválni – az FTP-szervert érdemes úgy használni, hogy csak akkor legyen aktív, amikor valóban szükség van rá.

Az app minden fontos csatlakozási adatot megmutat; ezeket kell használni az FTP-kliens beállításához.

Fájlkezelő

A fájlkezelőben hozzunk létre új FPT-kapcsolatot a szokott módon, és adjuk meg a telefonon látható belépési adatokat:
• Host név és port
• Felhasználói azonosító
• Jelszó
• Tegyünk pipát az SSL/TLS elé.


A kapcsolat adatainak elmentését követően máris csatlakozhatunk a telefonhoz, és a rajta lévő fájlokat éppen úgy kezelhetjük, mintha csak a számítógép merevlemezén lennének az adatok. Természetesen nemcsak a mobilról másolhatunk fájlokat a PC-re, hanem a dolog fordítva is működik.

Tipp: ahhoz, hogy a belépési adatoknál a Host nevet (ami a telefon IP-címe) ne kelljen folyamatosan ellenőrizni és változtathatni, érdemes a routernél beállítani, hogy a mobil mindig ugyanazt a fix IP-címet kapja.

2024. május 14., kedd

A különböző adatmentési megoldások előnyei és hátrányai

A személyes adat kincs, és a legtöbbször pótolhatatlan is. Megmutatjuk, hogyan védekezhetsz az adatvesztés ellen.

A felhasználókat két csoportra oszthatjuk: az egyikbe tartoznak azok, aki már veszítettek el fontos adatot, a másikba pedig azok, akik csak ezután fognak. Segítünk, hogy minél tovább tartozhass a második táborba.

Az adat kincs, az adathordozók többsége viszont még akkor sem örökéletű, ha nagyon vigyázunk a hardverre. Egy klasszikus merevlemez élettartama például 5 év, és bár a legtöbb ennél jóval tovább működik, a meghibásodás valószínűsége ennyi idő után már nem elhanyagolható. A külső adattárolók (memóriakártyák, USB stickek, merevlemezek) pedig eleve a veszélyeztetett kategóriába tartoznak, mert gyakran éri őket véletlen ütődés. És akkor még ott vannak a vírusok, a véletlen törlés, egy villámcsapás, betörés. A sort még hosszasan lehetne folytatni, de a lényeg az, hogy a fontos adatokra vigyázni kell; bármin is tároljuk őket, a biztonsági mentés nem opció, hanem kötelező! Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen lehetőségek közül lehet választani. A mostani cikkben a számítógépen tárolt adatok mentésével foglalkozunk csak, de később sort kerítünk a mobil kütyükön lévő információkra is.

Fontos adat = személyes adat

Ha az alcímben tett megállapítás nem is állja meg a helyét teljesen, azért nagyon közel áll a valósághoz: az operációs rendszert lehet, de nem szükséges menteni, és a programokkal is hasonló a helyzet. Hiszen ha beüt a ménkű, akkor az a legkevesebb, hogy ezeket újra kell telepíteni. A személyes adatok viszont pótolhatatlanok: a személyes fotók, a saját videók, a személyes dokumentumok, a szkennelt diák, a játékok elmentett állásai, adott esetben az e-mailek, stb. Ezek mind-mind egyedi információk. A zene- és filmgyűjtemény már más kérdés; előbbit akár még be is lehet vonni a biztonsági mentések közé, de a filmgyűjteményt el lehet felejteni. Túl nagy adatmennyiségről van szó, így a legtöbb, amit tehetünk az, hogy a címlistát folyamatosan frissítjük, hogy legalább azt tudjuk, mit kell baj esetén újra letölteni.

Amire érdemes még figyelni, az az, hogy a fontos adatokat lehetőség szerint minél kevesebb helyen érdemes tárolni a számítógépen. Praktikus megoldás, ha a D:\ meghajtón készítünk egy Dokumentumok mappát, és ide másolunk be minden olyan adatot, ami fontos – és amiről kell biztonsági mentés. Ezzel a módszerrel elég jól kivédhető, hogy valami pusztán feledékenység miatt maradjon ki a biztonsági mentésből.

Adatmentési megoldások

A helyzet az, hogy biztonsági mentést sokféleképpen lehet készíteni. A rendelkezésre álló lehetőségek között vannak „onsite” és „offsite” megoldások. E csoportosítás azt jelenti, hogy a biztonsági mentés fizikailag egy helyen található-e az „eredeti” példánnyal (ha igen, akkor beszélünk „onsite” mentésről). Teljes és tökéletes biztonság nincsen, hiszen mindig megvan annak az esélye – még ha egésze minimális is – hogy az összes tárolt adat egyszerre (vagy időben nagyon közel, a visszaállítás előtt) elvész. Ésszerű keretek között azonban szinte tökéletes védelmet akkor lehet elérni, ha az adatokról onsite és offsite mentés is készül.

Adatmentés külső adathordozóra

Ez az alapverzió; a fontos adatokat felmásolhatjuk egy külső merevlemezre vagy akár USB stickre, egy másik, a hálózaton keresztül elérhető számítógépre vagy egy NAS-ra. Ez helyi (onsite) adatmentésnek számít, természetesen. A külső adathordozóra történő mentés előnye, hogy a tárhely rendszerint nem korlátozott (ésszerű keretek között legalábbis), emellett pedig olcsó és gyors is. Ugyanakkor fontos hátrány, hogy a számítógép mellett lévő másik kütyü nem feltétlenül nyújt védelmet; ha például a lakást kirabolják vagy villámcsapás éri az elektromos hálózatot, akkor nagy az esélye annak, hogy az összes adathordozó egyszerre tűnik el vagy hibásodik meg.


A Windows 10 és a Mac OS egyaránt rendelkezik beépített backup funkcióval, előbbinél File History (magyarul Fájlelőzmények), utóbbinál pedig Time Machine a funkció neve. De természetesen rengeteg további alkalmazás közül lehet választani; sőt, a külső merevlemezekhez valamint a NAS-okhoz rendszerint saját program is jár erre a feladatra. De külső alkalmazás nem feltétlenül szükséges, mert mind a File History mind a Time Machine megfelelően teszi a dolgát – de persze a beállításokat alaposam át kell nézni (mentés helye, mentés gyakorisága, régi verziók megtartása, stb). A Windows esetében pedig nem árt némi ellenőrzés is, mert előfordulhat, hogy nem készül mentés mindenről. A probléma ilyenkor rendszerint az, ha valamelyik kiemelt mappán belül másik kiemelt mappa is van; például ha a Downloads (Letöltések) mappa a Documents (Dokumentumok) mappán belül található, akkor nem elég utóbbi mentését kérni.

És bármilyen program is gondoskodik a biztonságról, mindig kérni kell az automatikus mentést. Ha van rá mód, akkor érdemes a folyamatos mentést kérni, a minimum pedig a napi egyszeri futás. Persze elméletben működik a fontos információk kézzel való másolgatása, de ebben az esetben csak idő kérdése, hogy lustaság vagy feledékenység miatt veszíts el fontos adatokat.

Adatmentés interneten keresztül

Ahhoz, hogy az adatok tényleg biztonságban legyenek, érdemes tehát egy offsite mentéssel is rendelkezni. Itt többféle megoldás is szóba jöhet. Ha van egy olyan családtag vagy ismerős, akinek szintén van éjjel-nappal üzemelő NAS-a, akkor lehet használni egymás kütyüjét erre a célra oda-vissza; ebben az esetben persze olyan szoftvert célszerű választani, amely a mentést tikosítja is. Ez a verzió ingyenes; vagy pedig előfizetési díj fejében van rengeteg olyan szolgáltató, amelyik direkt az adatok online mentésére szakosodott. Backblaze, CrashPlan, Carbonite, MozyHome, Synology C2 – hogy csak párat említsünk közülük. Ezek a szolgáltatók lényegében pontosan úgy működnek, mintha helyi mentés készülne, azzal a különbséggel, hogy az adatok tárolása egy távoli szerveren történik.


A távoli mentés legnagyobb előnye az, hogy mivel a biztonsági másolat fizikailag nem egy helyen van a „munkapéldánnyal”, ezért ez a módszer nemcsak a meghibásodás ellen nyújt védelmet, hanem lopás és balesetek, katasztrófák ellen is. Hátrány persze, hogy az adatmentés és visszaállítás tovább tart a netkapcsolat korlátai miatt, és emellett még néhány ezer forintos havidíjjal is számolni kell. Viszont cserébe verziókövetést és korlátlan tárhelyet kapunk azzal a korlátozással, hogy a törölt adatok tárolása rendszerint csak limitált ideig, jellemzően 30 napig biztosított, ezt követően a visszaállításra nincs lehetőség. Fontos, hogy az automatizálásról ebben az esetben sem szabad megfeledkezni!

Adatmentés felhő alapú tárhelyre

Ez a módszer a két előző kombinációja: a OneDrive, a Google Drive vagy éppen a DropBox szolgáltatásának lényege az, hogy a helyben tárolt adatokat szinkronizálja az eszközök között, valamint online is mindig tart egy másolatot. Technikailag ez egyébként nem minősül adatmentésnek, de egy átlagos felhasználó szemszögéből nézve a végeredmény nagyon hasonló. Ha bármelyik (vagy akár az összes) gépről az adatok eltűnnek, akkor még mindig ott az online kópia. A felhő alapú tárhelyek valós idejű szinkronizálással működnek, és további előnyük, hogy a mentett adatok online is elérhetők – akár telefonról is.


A felhő alapú tárhelyek néhány gigabájtos határig ingyenesek, sőt még 100-200 GB-nyi extra hely sem kerül sokba (1000 forint körüli havidíjjal lehet számolni), ha viszont sok az adat, akkor egy online backup szolgáltató árban kedvezőbb megoldást nyújthat. Hátrányként kel megjelölni továbbá a lassú adatátviteli sebességet és azt is, hogy ezekkel a megoldásokkal csak és kizárólag egyetlen mappa tartalmát lehet szinkronizálni, tehát minden fontos dolgot egy helyen kell tárolni.

Halogatni tilos

A fentiek alapján most már te is tudod, hogy merre érdemes elindulni, ha sosem szeretnél adatot veszíteni; ha van egy külső meghajtód, akkor a Windows vagy a Mac beépített szolgáltatása pár kattintással bekapcsolható, ami máris jóval több a semminél. És persze egy felhő alapú tárhely-szolgáltatás telepítése sem tart sokáig. Arra figyelj még, hogy a biztonsági mentés készítése tipikusan nem az a feladat, aminek a beállítását érdemes lenne holnapra halasztani; ezzel a hozzáállással ugyanis csak a biztos adatvesztéshez kerülsz közelebb és közelebb, minden egyes nappal.

2024. május 7., kedd

Recuva – fájlvisszaállítás gyorsan és egyszerűen

 Mindenkivel előfordult már hogy véletlenül törölt adatokat; a Recuva segítségével van mód a visszaállításra.

A Windows beépített védelemmel rendelkezik a véletlen törlés ellen: a fájlok alapból először a Lomtárba kerülnek, az operációs rendszer csak a Lomtár ürítésével adja át őket az enyészetnek. Persze aki kicsit is jártas az adattárolók lelki világában, az tudja, hogy a fájlok valójában ilyenkor sem törlődnek, a Windows csak megjelöli, hogy felülírhatók. Azaz speciális szoftverrel - és kis szerencsével - ilyenkor is van lehetőség a visszaállításra.

A Recuva egy nagyon jó alternatíva a véletlen törölt fájlok visszaállítására; a program ingyenes változatban és fizetős verzióban is elérhető. A kettő között a lényeges különbség az, hogy előbbi csak közvetlenül a HDD-ről tud fájlokat visszaállítani, míg a Pro verzió virtuális meghajtót tud készíteni, hogy azzal dolgozzon.

Az app egy varázslóval indul, amivel pikk-pakk beállítható a keresés. Elsőnek azt kell megadni, hogy minden fájlt átnézzen-e a program vagy csak a képeket, zenéket, stb. Egy meghajtón rendszerint nagyon sok a törölt fájl, ezért ha lehet típusra szűkíteni, akkor az mindig jól jön. Másodiknak a fájl helyét kell megadni (vagy lehet keresést kérni a teljes gépen), végül pedig azt, hogy normál vagy részletes keresést szeretnénk indítani (érdemes mindig az utóbbit választani, mert bár lassabb, de jobb eredményt ad). Ha ez megvan, akkor indulhat is a keresés. A menüben van még néhány finomítási lehetőség, azonban összességében a Recuva nem nevezhető mindenhatónak: törölt partíciókon, RAID meghajtókon például csak korlátozottan tud részletes keresést futtatni. Éppen ezért a szoftver a gyorsan kiderült véletlen törlések ellen hatásos, ha viszont sérült fájlokkal vagy meghajtókkal kell dolgozni, akkor van nála jobb alternatíva.

A keresés a beállításokból függően néhány másodpercig vagy akár 20-30 percig is eltarthat. Az eredményeket a Haladó nézet gombra kattintva táblázatos formában lehet megnézni, és lehet keresni is persze – fájlnévre, kiterjesztésre egyaránt. A visszaállítandó fájlok kijelölése után a visszaállítás helyét kell csak megadni, majd a Visszaállítás gombot megnyomni.

Tipp: a Recuva, más visszaállító szoftverekhez hasonlóan, SSD meghajtókról a legtöbb esetben nem tudja a fájlokat használható módon visszaállítani.

2024. április 28., vasárnap

Biztonsági mentés Windows File Historyval

A Fájlelőzmények (vagy angolul File History) mindig kéznél van, így jó kezdés, ha biztonsági másolatot készítenél. A Windows a 7-es verzió óta képes biztonsági mentések készítésére, a funkciót azonban a Windows 10-ben már nem a korábbi nevén, hanem Fájlelőzmények (File History) néven találjuk meg. A Microsoft gyári megoldása meglehetősen fapados, túl sok konfigurációs lehetőséget nem nyújt – cserébe viszont rögtön a Windows telepítése után bevethető, és mindössze pár kattintásba kerül beállítani. Használatához ugyanakkor alapfeltétel, hogy a számítógéphez legalább egy olyan tárhely is csatlakozzék, amelyen a Windows semmilyen rendszerfájlt nem tárol. Ez azt jelenti, hogy ha például a rendszer SSD-ről fut, de a OneDrive mappa merevlemezen van, akkor biztonsági mentéshez egy második HDD (vagy SSD), USB-s meghajtó vagy valamilyen hálózati meghajtó is szükséges.


Először is be kell lépni a Biztonsági mentés beállításai (Backup settings) menübe; a Fájlelőzmények (File History) a legfelső opció lesz a sok közül. Első körben ki kell választani azt a meghajtót, amelyre a biztonsági mentést szeretnénk készíteni: ezt a + gomb megnyomásával tehetjük meg. A Windows az összes olyan meghajtót listázza, amely szóba jöhet. A mentési hely kiválasztása után a + gomb eltűnik, helyette pedig egy kapcsoló jelenik meg, amivel a funkciót tudjuk a továbbiakban kikapcsolni illetve bekapcsolni.

A mentési hely kiválasztása után a Windows 10 máris elkezdi a biztonsági mentések készítését – de azért néhány opció van, amit érdemes átnézni. Többek között azt is, hogy a Windows miről készít biztonsági másolatot, mert egyáltalán nem biztos, hogy alapból minden számunkra fontos mentési hely fent lesz a listán. Nézzük tehát a További beállításokat (More options).


A További beállítások feliratra kattintva az új ablakban legfelül az látszik, hogy a biztonsági másolat aktuálisan mennyi helyet foglal a merevlemezen, illetve megnézhetjük azt is, hogy mikor futott le utoljára a mentés. Alatta a mentési intervallumot lehet beállítani és azt, hogy a különféle verziók mennyi ideig maradjanak meg. A mentés rendszeressége 10, 15, 20 vagy 30 perc, 1, 3, 6 vagy 12 óra illetve 1 nap lehet. A különféle verziók tárolása alapesetben időkorlát nélküli, ezt érdemes megváltoztatni úgy, hogy a tárolás a szabad helyek függvényében automatikus legyen.


Még lejjebb találjuk azt a részt, ahol a biztonsági mentésbe bevont mappákat lehet megadni (Mappák biztonsági mentése). A Windows alapból a fontos rendszer mappákat menti (Asztal, Dokumentumok, Kedvencek, stb), de természetesen van arra lehetőség, hogy az előre beállított mappákat kivegyük a listából, és helyettük vagy mellettük más fontos helyeket adjunk meg. A mappa kiválasztásakor arra mindenképpen oda kell figyelni, hogy ha egy rendszermappán belül másik rendszermappa van, akkor mindkettőt fel kell venni a listába! Ha tehát a Dokumentumok mappán belül vannak a Képek mappák, akkor nem elég csak a Dokumentumok mappát megadni! Nem feltétlenül logikus a dolog, de így működik. Illetve arra is oda kell még figyelni, hogy a OneDrive mappa tartalmáról csak akkor készül biztonsági mentés, ha a OneDrive esetében beállítottuk az offline fájlelérést.

A Mappa kizárása opció a fenti fordítottja: azokról a mappákról, amelyeket ennél a résznél adunk meg, sosem készül biztonsági mentés.

Legalul két további fontos beállítást találni még: ha a biztonsági mentést másik meghajtóra szeretnénk inkább készíteni, akkor itt van lehetőség az aktuális tárhely leválasztására. A Másik meghajtó használata (Stop using drive) gombra kattintva a Windows leállítja a biztonsági mentés készítését, ezt követően pedig a fentebb leírt módon kiválasztható az új mentési hely.


Legalul pedig a Fájlok visszaállítása egy friss biztonsági másolatból (Restore files from a current backup) opció az, amire remélhetőleg sosem lesz szükség: ha beütött a krach (vagy véletlenül töröltünk valamit), akkor itt lehet kérni a visszaállítást. A Windows nemcsak a legfrissebb változatot tárolja, hanem a fájlok minden egyes verzióját; a különféle mentési időpontok között a lent középen lévő nyilakkal lehet mozogni.

Tipp: ha egy fájlt véletlenül módosítottunk, és szükség lenne egy korábbi verzióra, akkor nem kell belépni a Fájlelőzmények közé, hanem elég csak jobb egérgombbal kattintani a fájlra, és a felugró menüből kiválasztani a Korábbi verziók visszaállítása (Restore previous versions) opciót.

Fontos: ahogyan azt a korábbi cikkünkben is említettük, ahhoz hogy az adataink tökéletesen biztonságban legyenek, nem elég egy helyben tárol másolat. A File History bekapcsolása tehát egy fontos, de nem elégséges lépés, a tökéletes adatbiztonság felé vezető úton: ha teljes biztonságra vágysz, akkor valamilyen felhő alapú tárhelyre is kell biztonsági mentést készítened!

2024. április 21., vasárnap

Felhasználók gyorsabb kijelentkeztetése vagy váltása

 Ha más felhasználókkal közösen használunk egy számítógépet, gyakran előfordul, hogy egy felhasználó ki, egy másik pedig be akar jelentkezni. Ez megoldható persze a számítógép újraindításával is, de ha gépünk rendelkezik a megfelelő erőforrásokkal, nem szükséges ezt a felesleges kört megtenni, maradhatunk a működő Windowsban. 

Ilyenkor a legjobb, ha a Windows+M gyorsbillentyűvel lekicsinyítünk minden megnyitott ablakot, és ezután bal egérgombbal egy szabad helyre kattintunk az asztalon. Ezután az Alt+F4 kombinációval megnyitjuk A Windows leállítása ablakot. Itt megtaláljuk a Felhasználóváltás és a Kijelentkezés gombokat. 

Azonban válthatunk közvetlenül is egy másik felhasználóra: nyissuk meg a Start gombot, és a bal szélen sok ikonnal fölötte kattintsunk a felhasználó képünkre vagy az emberkére – attól függően, mi jelenik meg. Utána válasszuk ki a megjelenő új menüből a kívánt felhasználót.

2024. április 14., vasárnap

Az Edge automatikus betöltésének megakadályozása

 A Windows 10 1809-es verziójával a Microsoft egy új funkciót vezet be, hogy saját gyártmányú böngészője, az Edge gyorsabban induljon el: ez az úgynevezett preload a számítógép bootolásakor és a böngésző minden bezárásakor megtörténik, így az Edge a háttérben mindig indulásra kész. Azok a felhasználók, akik nem használják a Microsoft böngészőjét, Registryből kikapcsolhatják ezt az erőforrásokat fogyasztó funkciót. 

Ha előbb ki akarjuk találni, hogy egyáltalán be van-e nálunk is kapcsolva, üssük le a Ctrl+Alt+Delete billentyűket, és a Feladatkezelőben a Folyamatok alatt ellenőrizzük, hogy az Edge fut-e anélkül is, hogy elindítottuk volna. 

A preload kikapcsolásához üssük le a Windows+R gyorsbillentyűt és írjuk be: regedit. Navigáljunk a HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft kulcsra, és kattintsunk jobb egérgombbal a jobb oldali mezőbe. Válasszuk az Új/Kulcs parancsot, és nevezzük el az új kulcsot MicrosoftEdge-nek. Utána kattintsunk újból a jobb oldali mezőbe, és hozzunk létre még egy kulcsot Main néven. Ezután kattintsunk harmadszor is a jobb oldali mezőbe, most válasszuk az Új/ Duplaszó(32 bites) értéket. Legyen az új bejegyzés neve: AllowPrelaunch, és győződjünk meg róla, hogy az értéke 0. Ezután indítsuk újra a PC-t. Az Edge folyamatok ezután eltűnnek a Feladatkezelőből.

2024. április 7., vasárnap

Kibővített Futtatás ablak rendszergazda jogosultsággal

 Gyakran az apró, ám kifinomult trükkök könnyítik meg a munkát Windows 10 alatt. A Windows+R billentyűkombinációt, amellyel a Futtatás ablakot elindíthatja, már sok felhasználó ismeri. Kevésbé lehet ismert, hogy az ezzel indított alkalmazások egy további billentyűparancs segítségével közvetlenül rendszergazdai szinten indíthatók. 

Nyissuk meg először a futtatás ablakot a fent megadott billentyűparancscsal és írjuk be páldául a cmd parancsot. Most ahelyett, hogy csak az entert ütnénk le, nyomjuk le egyszerre a Ctrl+Shift+Enter gombokat, hogy a régi Windows parancssort rögtön emelt szintű jogokkal indítsuk el. Hogy sikerült, azt onnan látjuk, hogy utána megjelenik a Felhasználói fiókok felügyeletének megerősítést kérő ablaka.

2024. március 28., csütörtök

Csempék csoportosítása és elnevezése a Start menüben

 A mobil operációs rendszerekhez hasonlóan a Windows 10 is lehetőséget kínál a Start menüben megjelenített csempék csoportokba foglalására, hogy ezzel több helyet és jobb, logikusabb áttekinthetőséget nyerjünk. 

Egy új csoport létrehozásának menete hasonló, mint okostelefonon: húzzunk egy csempét egérrel egy másikra, így egy mappába kerülnek, melyen megjelenik a benne található csempék apró képe. 

A  Windows 10 őszi 1809-es verzióra frissítésével érkezett extra, hogy már egyéni nevet is adhatunk a kialakított csoportoknak, mint például Internet, Eszközök vagy Játékok. Ehhez jelöljünk ki egy csoportot, és kattintsunk bal egérgombbal a Windows által automatikusan adott névre, amelyet most tetszés szerint megváltoztathatunk.

2024. március 21., csütörtök

Milyen szempontok alapján válassz laptopot?

Használhatsz laptopot munkaeszközként, és szórakozásra is. Megmutatjuk, milyen paraméterekre figyelj a választáskor.

Még a jártasabbaknak is fejfájást okozhat a hazai laptop piac kínálatából kiválasztani a megfelelő készüléket. Így nem meglepő, ha laptop vásárlás közben aggályaid vannak és kérdések merülnek fel, hisz könnyű elveszni a szakmai kifejezések és specifikációk között.
Nem mindenki lehet naprakész a megjelenő legújabb innovációkból vagy műszaki paraméterekből. A keresés megkönnyítése érdekében a továbbiakban egy sor praktikus tanácsot adunk, amelyek alapján könnyen kiválaszthatod a számodra ideális laptopot.

Gondolkodj el rajta, hogy mire használod a legtöbbet a laptopot!

Mivel hosszadalmas és értelmetlen lenne az összes elérhető laptopot megnézni, az első lépés azon kérdés megválaszolása, hogy mire fogod használni a laptopot. Amennyiben szenvedélyed a játék, akkor ideális esetben egy gamer laptopot választasz, azonban ha elsősorban munkára használod majd a notebookot, akkor irodai munkára kialakított készülék lesz a megfelelő.


Hol kezd el a keresést?

A legtöbben ma már online felületeken keresnek, mivel itt sokkal könnyebb megvizsgálni az elérhető laptopok kínálatát. Szerencsére nincs hiány a szaküzletekből sem, így lehetőség van arra is, hogy az online kiszemelt modelleket közelebbről megnézd és megvizsgáld, esetleg meg is nyomkodd egy kicsit. Az online keresés azért is hasznos, mert a webáruházakban többnyire lehetőség van szűrni a termékeket kategória, ár, méret, teljesítmény valamint egyéb jellemzők alapján.


Csak a fontos specifikációkra koncentrálj!

A kijelző ma általánosságban 13,3 és 17,6 col között van, itt egyéni igény szerint kell választani. Ami a felbontást illeti, 14 colos méret alatt, alacsony árkategóriában esetleg elfogadott lehet a HD felbontás (133×768 pixel), de érdemes picit többet fizetni és Full HD felbontású (1920×1080 pixel) kijelzőt választani. A piacon van néhány 4K felbontású (3840×2160 pixel) notebook is, ezek előnye játékokkal illetve profi kép- és videoszerkesztőkkel használható ki igazán.

A processzor és egyéb alkatrészek tengerében nem könnyű eligazodni, de néhány általános szabály betartásával nagyon melléfogni nem lehet. A processzor esetében a legfontosabb az, hogy legalább négymagos legyen – az Intel és az AMD is megfelelő választás. A négy mag szükséges ahhoz, hogy az általános használat során ne legyenek gondok, többre pedig legfeljebb akkor van szükség, ha a notebook elsősorban játékra kell. A videokártya esetében hasonló a helyzet: az integrált megoldás elegendő teljesítményt nyújt, külön GPU-ra leginkább a játékok vagy profi munka miatt érdemes beruházni. Memóriából a 8 GB a minimum, ennél kevesebbel csak akkor szabad beérni, ha később van lehetőség a bővítésre.


A HDD-SSD kérdés az SSD-k árának rohamos csökkenésével eldőlt: notebookot még a legalacsonyabb árkategóriában sem szabad merevlemezzel venni, mert egy SSD-vel szerelt gép sokkal gyorsabb. 240 GB kapacitást elérhető áron lehet vásárolni, ha pedig ez nem elég, akkor megoldásnak ott a külső HDD.

Végül pedig érdemes néhány percet szentelni a notebook oldalsó részének is, és megnézni, hogy milyen csatlakozók találhatók rajta. A három USB alap, a kérdés az, hogy ezek közül mennyi támogatja az USB 3.X szabványt, illetve hogy van-e (számodra) elegendő USB-A és USB-C típusú csatlakozó is. Emellett az Ethernet és az SD-adapter meglétére érdemes figyelni (már, ha ezek szükségesek persze).

Kövesd a fenti tanácsokat, és minden bizonnyal fogsz találni olyan modellt, amely minden igényedet kielégíti!

2024. március 14., csütörtök

Everything: a legjobb fájlkereső Windowsra

Egy átlagos számítógépen több százezer fájl is lehet; az Everything ennyi között is villámgyorsan keres. Sokszor előfordul, hogy egy fájl eltűnik a számítógépről, az esetek többségében ennek az egyszerű oka az, hogy véletlenül rossz helyre másoltuk be az adott állományt. A Windowsban van kereső az ilyen esetekre, és persze minden olyan más esetre, amikor bármilyen más ok miatt nem találunk meg egy fájlt; sőt a legtöbb fájlkezelővel is megoldható a HDD és az SSD átfésülése. Azonban ezek a megoldások elég lassan működnek, mert mindig az adott kérés teljesítésekor fésülik át a PC-t.

Az egyik legjobb alternatíva a kereső eszközök között az Everything, amely főleg az eltérő koncepció miatt villámgyors és rettentő hatékony. A szoftver ingyenes, letölteni innen lehet. Van belőle telepíthető és hordozható verzió is – mind szinte mindig, úgy most is ez utóbbi ajánljuk.



A hordozható verziót telepíteni nem kell; indítás után várjuk meg, amíg a program beindexeli a fájlokat a számítógépen. Egy SSD-nél ez a művelet villámgyors – másodpercekről beszélünk –, ha HDD (is) van a gépben, akkor azért kicsit tovább is tarthat a dolog. A tesztgépen 1,15 millió fájlt az Everything 20 másodperc alatt indexelt be. Fontos tudni, hogy ezt követően viszont már nem kell várni, mert az alkalmazás fut a háttérben, és folyamatosan nyomon követi a változásokat. Sőt, ha kérjük, akkor Windows szolgáltatásként is regisztrálja magát, így később, a Windows újraindítását követően is friss lesz az adatbázis. Az Everything a fájlnevek mellett a mappák nevét is kereshetővé teszi, illetve lehetőség van a fájlok tartalmában is keresni – ez utóbbi azonban indexelés nélkül működik, és nagyon lassú. Ahhoz, hogy a gép minden egyes mappájában tudjunk keresni, fontos hogy rendszergazdai jogokkal indítsuk el a programot!

A fő képernyő egy nagy listát tartalmaz, amiben a fájlnevek mellett elérési útvonalak, fájlméretek és az utolsó módosítási dátumok olvashatók. Legfelül a menü, a menü és a lista között pedig maga a keresőmező látható – ide kell a keresési kifejezést beírni. Hasznos funkció, hogy a keresési parancsok elmenthetők és később visszatölthetők; komplex utasításoknál ez nagy segítség lehet!

Az Everything inverz módon működik: alapból az összes fájlt és mappát mutatja, a listát pedig a begépelt karaktersor alapján szűkíti. A szűrés azonnal megtörténik, így nem gond, ha elgépeltünk valamit például. Ha pedig nem emlékszünk teljesen pontosan a fájlnévre, akkor pár másodperc alatt rengeteg kombinációt lehet kipróbálni. Természetesen a speciális karakterek is működnek, így a keresésnél a * bármennyi karaktert, a ? pedig egy karaktert helyettesíthet. Ha több szót írunk be, akkor közöttük ÉS kapcsolat lesz, a | operátor VAGY kapcsolatot, a ! pedig kizárást jelent. Ezen kívül a keresést rengeteg további opcióval lehet finomítani, így többek között lehet kérni, hogy a kis- és nagybetűk különbözőnek számítsanak, a doc:, audio:, pic:, video: parancsokkal pedig lehet csak dokumentumok, zenék, képek illetve videók között keresni.


És ez még csak a jéghegy csúcsa: lehet például olyan mappákra keresni, amelyikben egy bizonyos fájl megtalálható, megkereshetjük a gép összes üres mappáját, szűrhetünk fájlméret, dátum, attribútum alapján (kisebb, nagyobb, egyenlő, stb), kereshetünk duplikációkat, stb. A komplex keresési kifejezéseket és az összes használható kapcsolót a Súgóban lehet megnézni, de van egy fejlett keresési panel is, amiben a leggyakoribb opciókat checkboxok és más jelölők segítségével lehet beállítani.

A találati listában a fájlnévre duplán kattintva a kiválsztott fájl megnyitható, ha pedig a jobb egérgombbal kattintunk, akkor a helyi menüből a fájlt tároló mappára is lehet ugrani.

Kellemes (és gyors) keresgélést!


2024. március 7., csütörtök

Windows 11: hátraarc a telepítésnél

Igaza lett a kétkedőknek: mégsem lesz gond, ha nincs semmilyen TPM megoldás a számítógépben.

A Windows 11-gyel kapcsolatos hírek közül mindenképpen az egyik legérdekesebb volt, hogy sokáig úgy tűnt: a Microsoft ragaszkodik ahhoz, hogy a számítógépben valamilyen hardveres vagy szoftveres TPM megoldás is legyen. A vállalat szerint erre biztonsági megfontolásból lett volna szükség – ám nagyon úgy tűnik, hogy a Microsoftnál rájöttek, senki sem fog gépet frissíteni csak azért, hogy a Windows 11-et használhassa.

Nem hivatalos megoldás már eddig is volt arra, hogyan lehet a védelmet kikerülni most pedig a Microsoft elárulta azt is, hogy a rendszerkövetelményben ugyan továbbra is szerepelni fog a TPM, de csak akkor, ha valaki Windows 10-ről frissítene. Ez azt jelenti, hogy az új telepítéseknél, vagyis ha valaki a Windows 10 törlését követően, USB-ről telepíti a rendszert, a TPM hiánya nem lesz probléma. Vagyis a rendszerigény mindössze kétmagos, 1 GHz-es processzor, 4 GB RAM és 64 GB tárhely – ez pedig egy olyan alacsony léc, amit, minden, az utóbbi tíz évben vásárolt PC meg tud ugrani.

Egy csavar azért van a dologban: a TPM nélküli gépek hivatalosan nem támogatott gépek lesznek, ezért a frissítések nem fognak automatikusan megérkezni (lényegében a Windows Update elérést vágja el a Microsoft). Kérdés, hogy a manuális telepítés opció lesz-e – feltételezzük, hogy igen. És élünk a gyanúperrel arra vonatkozóan is, hogy ez megint egy olyan korlát, ami el fog tűnni. A Microsoft egyet már lépett hátrafelé az ügyben, így egy újabb lépés valószínűleg senkinek sem fog fájni.

Akik maradnak a Windows 10-nél, azoknak a vállalat a frissítéseket továbbra is biztosítja, legalább 2025 végéig.


2024. február 25., vasárnap

Jegyzettömb helyett Notepad++

A Windows beépített Notepad alkalmazása mindig kéznél van, de szinte semmit nem tud. Mutatunk jobbat helyette. 

A Windows Notepad (vagy magyarul Jegyzettömb) a Windows egyik legnépszerűbb programja, amely mindig kéznél van, ha egy gyors jegyzetet kell készíteni vagy egy egyszerű szöveges fájlban kell megnézni, átírni valamit. Ennél többet viszont tényleg nem tud, gyakorlatilag beállítási lehetőségeket sem tartalmaz – ezért nem meglepő, hogy van helyette jobb alternatíva. Ráadásul olyan, amelyre ha áttérünk, még az egyszerűségből adódó előnyökről sem kell lemondani.

A Notepad++-ról van szó, amely 32 és 64 bites Windowshoz egyaránt letölthető, és telepíthető valamint hordozható változatban is létezik. Mint mindig, most is a hordozható verziót részesítjük előnyben, ami akár USB-stickről is futtatható.

A Notepad++ legnagyobb előnye az, hogy teljesen rugalmasan használható: ha akarjuk, akkor tud annyira buta lenni, mint a Windows Notepad, viszont rengeteg extra funkcióval rendelkezik. Ezek nagy részének programozók illetve webszerkesztők vehetik hasznát. Sokat elmond a szoftverről, hogy 2003 óta létezik, és az azóta eltelt 17 év nem volt elég ahhoz, hogy hátrányos tulajdonságot említsenek vele kapcsolatban a neten a felhasználók.

A Notepad++ felépítése kicsit összetettebb azért, mint a Windows Jegyzettömbbé; a menü alatt egy ikonsor és egy, a füleket tartalmazó eszköztár is húzódik, a bal oldalon pedig egy szürke sávban a sorok száma is látható. Az egyik, ha nem a leghasznosabb tulajdonsága a programnak az, hogy egyszerre több szöveges fájlt is meg lehet nyitni benne, éppen úgy, mint a modern böngészőkben – és van mód arra is, hogy két fájlt egymás mellé tegyünk, ha azok tartalmát szeretnénk összehasonlítani. A fájlok ráadásul nem törlődnek; ha becsukjuk a programot, majd újra megnyitjuk, akkor a korábban betöltött fájllal vagy fájlokkal azonnal újra lehet dolgozni. Emellett nagyon hasznos funkció, hogy a Notepad++ számos programozási nyelvet (HTML, CSS, C, C++, JavaScript, stb.) ismer, ezekhez kapcsolódóan pedig többféle szerkesztési segédletet is kínál. Például színkódokat, összecsukható „bekezdéseket” vagy automatikus zárójel befejezéseket. Az pedig nyilván alap, hogy a programnyelveket a szoftver kiterjesztés alapján automatikusan felismeri.

A Notepad++ emellett számtalan fájlkódolást, regex keresést és beépülő modulokat is támogat – de pont az a szép a dologban, hogy alapból is tökéletesen működik, tehát aki ezekkel az opciókkal nem szeretne foglalkozni, annak nem is kell. Később pedig, ha szöveges fájlok szerkesztésével kapcsolatban bármilyen extra tudásra szükség lenne, akkor biztos, hogy a Notapad++-szal megoldható lesz az adott feladat.

2024. február 15., csütörtök

Kötelező lett a Windows 10 gyors frissítése

A Microsoft a május elejére ígért, de kicsit késve érkezett 2004-es frissítéssel egy sor újítást hozott, azonban a pozitív változások mellett egy elég rossz dolog is bekerült az új verzióba: a frissítéseket a csomag telepítését követően már nem lehet 365 napig halasztani, a késleltetésre legfeljebb 35 nap áll rendelkezésre. Az igazság az, hogy a Home verzió esetében a határ eddig is 35 nap volt, de a 2004-es változat telepítését követően már a Pro változatnál sem lehet egy évig várni egy-egy patch telepítésével.

Alapvetően nem lenne gond azzal, hogy a Microsoft erőlteti a frissítést, hiszen nem csak a vállalat érdeke, hogy az egyes biztonsági hibák foltozásra kerüljenek. A probléma a dologgal az, hogy a Microsoft az elmúlt egy év során sorozatosan olyan javításokat ad ki, amelyekkel probléma van – így a felhasználók nemcsak lustaságból várnak mostanság a telepítéssel, hanem azért is, mert szeretnék kivárni, hogy a patchekkel minden rendben van-e.

Hát mostantól erre sokkal kisebb lesz a mozgástér – az egyetlen dolog, amiben reménykedni lehet, az az, hogy a döntéssel párhuzamosan a Microsoft sokkal szigorúbb minőségellenőrzési folyamatot vezet be a javítások kiadásakor.

2024. február 6., kedd

Fájlvisszaállító appot adott ki a Windows 10-hez a Microsoft

A program segítségével akár formázást követően is vissza lehet állítani az adatokat. Mégsem tökéletes.

A fájlvisszaállító szoftverek népszerűsége igen nagy, hiszen mindenkivel előfordul néha, hogy véletlenül töröl adatokat a gépről – a Microsoft most saját eszközt adott ki, amely egy ilyen helyzet során a segítségünkre lehet. Az egyetlen probléma az alkalmazással az, hogy parancssorból fut, így kezelése körülményesebb, mint az alternatív változatoké.


A Windows File Recovery ebből adódóan elsősorban a haladó felhasználók számára készült; és azt is tudni kell róla, hogy csak a Windows 10 2004-es frissítését követően lehet telepíteni. A parancssoros működés ellenére a szoftvert csak a Windows Store-ból lehet letölteni.

A Windows File Recovery többféle üzemmódot is támogat, ezek között az adatvesztés időpontja valamint az adattároló típusa alapján kell választani. Az eszköz segítségével adatokat akár formázás követően is vissza lehet állítani, és van lehetőség SD-kártyák valamint USB stickek törlést követő átfésülésére is.

2024. január 10., szerda

Így telepítsd a tanulóknak járó ingyen Office-t

A Tisztaszoftver program keretén belül minden tanuló ingyen használhatja az Office 365 ProPlust; mutatjuk, hogyan.

A Microsoft a járványügyi helyzetre való tekintettel ingyenessé tette a távoktatást lehetővé tevő Teams programot, azt viszont kevesebben tudják, hogy egy, a kormánnyal kötött megállapodás alapján a járványtól függetlenül, ingyenes az Office irodai programcsomag is a diákok (valamint a tanárok és az oktatási intézmények) számára. Megmutatjuk, hogyan kell (tanulóként) regisztrálni, letölteni és telepíteni a programcsomagot.


A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Tisztaszoftver programjával kapcsolatos összes tudnivaló elolvasható az o365.edicatio.hu weboldalon, ám ami még ennél is fontosabb, itt lehet regisztrálni az Office-ra. A Tisztaszoftver program jogosultjai az Office-t öt számítógépre, tabletre illetve mobil eszközre telepíthetik. A csomagban – többek között – az alábbi alkalmazások találhatók meg:
• Word
• Excel
• PowerPoint
• OneNote
• Teams
• Outlook
• SharePoint
• OneDrive for Business
A OneDrive-hoz jár 1 TB felhasználható tárhely is, ami nemcsak munkára elég, hanem akár arra is, hogy a fontosabb adatokról a felhőben is tároljunk egy másolatot.

1. lépés – regisztráció indítása

A regisztrációt a fent említett o365.educatio.hu weboldalon lehet elindítani; a 16 évesnél fiatalabbak nevében a szülő regisztrálhat, a 16 évesnél idősebb diákok pedig saját maguk intézkedhetnek. A regisztrációhoz a 7-essel kezdődő, 11 számjegyből álló oktatási azonosítóra valamint a születési időre és egy működő e-mail címre van szükség – valamint ha szülő regisztrál, akkor a szülő nevére és személyi igazolványának számára.


A regisztrációt végző személy kiválasztása és a szükséges adatok megadása után el kell fogadni az Adatvédelmi tájékoztatót, majd a Regisztráció gombra kell kattintani.

2. lépés – regisztráció megerősítése

A megadott e-mail címre érkezik egy, a regisztráció megerősítéséré szolgáló e-mail. Kattintás után egy weboldalra jutunk, ahol ki kell választani egy felhasználói nevet. Fontos, hogy a felhasználói név alapján készül egy @sulid.hu végű e-mail cím is, amit adott esetben az iskola is láthat; ezt mindenképpen érdemes figyelembe venni a választáskor.


3. lépés – letöltés és telepítés

A regisztráció megerősítése után érkezik egy második e-mail a belépési adatokkal; ezt lehet használni az Office letöltéséhez és aktiválásához a portal.office.com weboldalon. A rendszertől kapott, véletlenszerű jelszót az első belépés után meg kell változtatni. A belépést követően a telepítő a jobb felső sarokban lévő gomb segítségével tölthető le: Az Office telepítése | Office 365 appok. A telepítés nagyjából 1 GB helyet igényel a számítógépen, és pár percig tart.

4. lépés – az Office 365 aktiválása

A telepítést követően az Office-t hozzá kell rendelni az első lépésben létrehozott fiókhoz, ami bármelyik Office alkalmazás elindítása után egyszerűen a belépési adatok megadásával történhet. Ezt követően az Office 365 használatra kész.


Tipp: ha szeretnéd megnézni, hogy az Office 365-öt milyen eszközökre telepítetted fel, akkor erre a következő módon van lehetőség. Lépj be a portal.office.com weboldalon, majd a jobb felső sarokban kattints a fiókod nevének kezdőbetűjét tartalmazó körre. A lenyíló menüben válaszd ki a Saját fiók opciót, majd a bal oldalon az Appok és eszközök lehetőséget. Végül az Office alatt az ESZKÖZÖK feliratra kattintva olvasható el, hogy melyik számítógépeken aktív éppen a licenc.


Megjegyezzük, hogy új gép vásárlása esetén például itt van lehetőség arra is, hogy a régi gép licencét visszavonjuk (a régi gép neve mellett válasszuk a Kijelentkezés-t.