2024. március 28., csütörtök

Csempék csoportosítása és elnevezése a Start menüben

 A mobil operációs rendszerekhez hasonlóan a Windows 10 is lehetőséget kínál a Start menüben megjelenített csempék csoportokba foglalására, hogy ezzel több helyet és jobb, logikusabb áttekinthetőséget nyerjünk. 

Egy új csoport létrehozásának menete hasonló, mint okostelefonon: húzzunk egy csempét egérrel egy másikra, így egy mappába kerülnek, melyen megjelenik a benne található csempék apró képe. 

A  Windows 10 őszi 1809-es verzióra frissítésével érkezett extra, hogy már egyéni nevet is adhatunk a kialakított csoportoknak, mint például Internet, Eszközök vagy Játékok. Ehhez jelöljünk ki egy csoportot, és kattintsunk bal egérgombbal a Windows által automatikusan adott névre, amelyet most tetszés szerint megváltoztathatunk.

2024. március 21., csütörtök

Milyen szempontok alapján válassz laptopot?

Használhatsz laptopot munkaeszközként, és szórakozásra is. Megmutatjuk, milyen paraméterekre figyelj a választáskor.

Még a jártasabbaknak is fejfájást okozhat a hazai laptop piac kínálatából kiválasztani a megfelelő készüléket. Így nem meglepő, ha laptop vásárlás közben aggályaid vannak és kérdések merülnek fel, hisz könnyű elveszni a szakmai kifejezések és specifikációk között.
Nem mindenki lehet naprakész a megjelenő legújabb innovációkból vagy műszaki paraméterekből. A keresés megkönnyítése érdekében a továbbiakban egy sor praktikus tanácsot adunk, amelyek alapján könnyen kiválaszthatod a számodra ideális laptopot.

Gondolkodj el rajta, hogy mire használod a legtöbbet a laptopot!

Mivel hosszadalmas és értelmetlen lenne az összes elérhető laptopot megnézni, az első lépés azon kérdés megválaszolása, hogy mire fogod használni a laptopot. Amennyiben szenvedélyed a játék, akkor ideális esetben egy gamer laptopot választasz, azonban ha elsősorban munkára használod majd a notebookot, akkor irodai munkára kialakított készülék lesz a megfelelő.


Hol kezd el a keresést?

A legtöbben ma már online felületeken keresnek, mivel itt sokkal könnyebb megvizsgálni az elérhető laptopok kínálatát. Szerencsére nincs hiány a szaküzletekből sem, így lehetőség van arra is, hogy az online kiszemelt modelleket közelebbről megnézd és megvizsgáld, esetleg meg is nyomkodd egy kicsit. Az online keresés azért is hasznos, mert a webáruházakban többnyire lehetőség van szűrni a termékeket kategória, ár, méret, teljesítmény valamint egyéb jellemzők alapján.


Csak a fontos specifikációkra koncentrálj!

A kijelző ma általánosságban 13,3 és 17,6 col között van, itt egyéni igény szerint kell választani. Ami a felbontást illeti, 14 colos méret alatt, alacsony árkategóriában esetleg elfogadott lehet a HD felbontás (133×768 pixel), de érdemes picit többet fizetni és Full HD felbontású (1920×1080 pixel) kijelzőt választani. A piacon van néhány 4K felbontású (3840×2160 pixel) notebook is, ezek előnye játékokkal illetve profi kép- és videoszerkesztőkkel használható ki igazán.

A processzor és egyéb alkatrészek tengerében nem könnyű eligazodni, de néhány általános szabály betartásával nagyon melléfogni nem lehet. A processzor esetében a legfontosabb az, hogy legalább négymagos legyen – az Intel és az AMD is megfelelő választás. A négy mag szükséges ahhoz, hogy az általános használat során ne legyenek gondok, többre pedig legfeljebb akkor van szükség, ha a notebook elsősorban játékra kell. A videokártya esetében hasonló a helyzet: az integrált megoldás elegendő teljesítményt nyújt, külön GPU-ra leginkább a játékok vagy profi munka miatt érdemes beruházni. Memóriából a 8 GB a minimum, ennél kevesebbel csak akkor szabad beérni, ha később van lehetőség a bővítésre.


A HDD-SSD kérdés az SSD-k árának rohamos csökkenésével eldőlt: notebookot még a legalacsonyabb árkategóriában sem szabad merevlemezzel venni, mert egy SSD-vel szerelt gép sokkal gyorsabb. 240 GB kapacitást elérhető áron lehet vásárolni, ha pedig ez nem elég, akkor megoldásnak ott a külső HDD.

Végül pedig érdemes néhány percet szentelni a notebook oldalsó részének is, és megnézni, hogy milyen csatlakozók találhatók rajta. A három USB alap, a kérdés az, hogy ezek közül mennyi támogatja az USB 3.X szabványt, illetve hogy van-e (számodra) elegendő USB-A és USB-C típusú csatlakozó is. Emellett az Ethernet és az SD-adapter meglétére érdemes figyelni (már, ha ezek szükségesek persze).

Kövesd a fenti tanácsokat, és minden bizonnyal fogsz találni olyan modellt, amely minden igényedet kielégíti!

2024. március 14., csütörtök

Everything: a legjobb fájlkereső Windowsra

Egy átlagos számítógépen több százezer fájl is lehet; az Everything ennyi között is villámgyorsan keres. Sokszor előfordul, hogy egy fájl eltűnik a számítógépről, az esetek többségében ennek az egyszerű oka az, hogy véletlenül rossz helyre másoltuk be az adott állományt. A Windowsban van kereső az ilyen esetekre, és persze minden olyan más esetre, amikor bármilyen más ok miatt nem találunk meg egy fájlt; sőt a legtöbb fájlkezelővel is megoldható a HDD és az SSD átfésülése. Azonban ezek a megoldások elég lassan működnek, mert mindig az adott kérés teljesítésekor fésülik át a PC-t.

Az egyik legjobb alternatíva a kereső eszközök között az Everything, amely főleg az eltérő koncepció miatt villámgyors és rettentő hatékony. A szoftver ingyenes, letölteni innen lehet. Van belőle telepíthető és hordozható verzió is – mind szinte mindig, úgy most is ez utóbbi ajánljuk.



A hordozható verziót telepíteni nem kell; indítás után várjuk meg, amíg a program beindexeli a fájlokat a számítógépen. Egy SSD-nél ez a művelet villámgyors – másodpercekről beszélünk –, ha HDD (is) van a gépben, akkor azért kicsit tovább is tarthat a dolog. A tesztgépen 1,15 millió fájlt az Everything 20 másodperc alatt indexelt be. Fontos tudni, hogy ezt követően viszont már nem kell várni, mert az alkalmazás fut a háttérben, és folyamatosan nyomon követi a változásokat. Sőt, ha kérjük, akkor Windows szolgáltatásként is regisztrálja magát, így később, a Windows újraindítását követően is friss lesz az adatbázis. Az Everything a fájlnevek mellett a mappák nevét is kereshetővé teszi, illetve lehetőség van a fájlok tartalmában is keresni – ez utóbbi azonban indexelés nélkül működik, és nagyon lassú. Ahhoz, hogy a gép minden egyes mappájában tudjunk keresni, fontos hogy rendszergazdai jogokkal indítsuk el a programot!

A fő képernyő egy nagy listát tartalmaz, amiben a fájlnevek mellett elérési útvonalak, fájlméretek és az utolsó módosítási dátumok olvashatók. Legfelül a menü, a menü és a lista között pedig maga a keresőmező látható – ide kell a keresési kifejezést beírni. Hasznos funkció, hogy a keresési parancsok elmenthetők és később visszatölthetők; komplex utasításoknál ez nagy segítség lehet!

Az Everything inverz módon működik: alapból az összes fájlt és mappát mutatja, a listát pedig a begépelt karaktersor alapján szűkíti. A szűrés azonnal megtörténik, így nem gond, ha elgépeltünk valamit például. Ha pedig nem emlékszünk teljesen pontosan a fájlnévre, akkor pár másodperc alatt rengeteg kombinációt lehet kipróbálni. Természetesen a speciális karakterek is működnek, így a keresésnél a * bármennyi karaktert, a ? pedig egy karaktert helyettesíthet. Ha több szót írunk be, akkor közöttük ÉS kapcsolat lesz, a | operátor VAGY kapcsolatot, a ! pedig kizárást jelent. Ezen kívül a keresést rengeteg további opcióval lehet finomítani, így többek között lehet kérni, hogy a kis- és nagybetűk különbözőnek számítsanak, a doc:, audio:, pic:, video: parancsokkal pedig lehet csak dokumentumok, zenék, képek illetve videók között keresni.


És ez még csak a jéghegy csúcsa: lehet például olyan mappákra keresni, amelyikben egy bizonyos fájl megtalálható, megkereshetjük a gép összes üres mappáját, szűrhetünk fájlméret, dátum, attribútum alapján (kisebb, nagyobb, egyenlő, stb), kereshetünk duplikációkat, stb. A komplex keresési kifejezéseket és az összes használható kapcsolót a Súgóban lehet megnézni, de van egy fejlett keresési panel is, amiben a leggyakoribb opciókat checkboxok és más jelölők segítségével lehet beállítani.

A találati listában a fájlnévre duplán kattintva a kiválsztott fájl megnyitható, ha pedig a jobb egérgombbal kattintunk, akkor a helyi menüből a fájlt tároló mappára is lehet ugrani.

Kellemes (és gyors) keresgélést!


2024. március 7., csütörtök

Windows 11: hátraarc a telepítésnél

Igaza lett a kétkedőknek: mégsem lesz gond, ha nincs semmilyen TPM megoldás a számítógépben.

A Windows 11-gyel kapcsolatos hírek közül mindenképpen az egyik legérdekesebb volt, hogy sokáig úgy tűnt: a Microsoft ragaszkodik ahhoz, hogy a számítógépben valamilyen hardveres vagy szoftveres TPM megoldás is legyen. A vállalat szerint erre biztonsági megfontolásból lett volna szükség – ám nagyon úgy tűnik, hogy a Microsoftnál rájöttek, senki sem fog gépet frissíteni csak azért, hogy a Windows 11-et használhassa.

Nem hivatalos megoldás már eddig is volt arra, hogyan lehet a védelmet kikerülni most pedig a Microsoft elárulta azt is, hogy a rendszerkövetelményben ugyan továbbra is szerepelni fog a TPM, de csak akkor, ha valaki Windows 10-ről frissítene. Ez azt jelenti, hogy az új telepítéseknél, vagyis ha valaki a Windows 10 törlését követően, USB-ről telepíti a rendszert, a TPM hiánya nem lesz probléma. Vagyis a rendszerigény mindössze kétmagos, 1 GHz-es processzor, 4 GB RAM és 64 GB tárhely – ez pedig egy olyan alacsony léc, amit, minden, az utóbbi tíz évben vásárolt PC meg tud ugrani.

Egy csavar azért van a dologban: a TPM nélküli gépek hivatalosan nem támogatott gépek lesznek, ezért a frissítések nem fognak automatikusan megérkezni (lényegében a Windows Update elérést vágja el a Microsoft). Kérdés, hogy a manuális telepítés opció lesz-e – feltételezzük, hogy igen. És élünk a gyanúperrel arra vonatkozóan is, hogy ez megint egy olyan korlát, ami el fog tűnni. A Microsoft egyet már lépett hátrafelé az ügyben, így egy újabb lépés valószínűleg senkinek sem fog fájni.

Akik maradnak a Windows 10-nél, azoknak a vállalat a frissítéseket továbbra is biztosítja, legalább 2025 végéig.