2024. április 28., vasárnap

Biztonsági mentés Windows File Historyval

A Fájlelőzmények (vagy angolul File History) mindig kéznél van, így jó kezdés, ha biztonsági másolatot készítenél. A Windows a 7-es verzió óta képes biztonsági mentések készítésére, a funkciót azonban a Windows 10-ben már nem a korábbi nevén, hanem Fájlelőzmények (File History) néven találjuk meg. A Microsoft gyári megoldása meglehetősen fapados, túl sok konfigurációs lehetőséget nem nyújt – cserébe viszont rögtön a Windows telepítése után bevethető, és mindössze pár kattintásba kerül beállítani. Használatához ugyanakkor alapfeltétel, hogy a számítógéphez legalább egy olyan tárhely is csatlakozzék, amelyen a Windows semmilyen rendszerfájlt nem tárol. Ez azt jelenti, hogy ha például a rendszer SSD-ről fut, de a OneDrive mappa merevlemezen van, akkor biztonsági mentéshez egy második HDD (vagy SSD), USB-s meghajtó vagy valamilyen hálózati meghajtó is szükséges.

Először is be kell lépni a Biztonsági mentés beállításai (Backup settings) menübe; a Fájlelőzmények (File History) a legfelső opció lesz a sok közül. Első körben ki kell választani azt a meghajtót, amelyre a biztonsági mentést szeretnénk készíteni: ezt a + gomb megnyomásával tehetjük meg. A Windows az összes olyan meghajtót listázza, amely szóba jöhet. A mentési hely kiválasztása után a + gomb eltűnik, helyette pedig egy kapcsoló jelenik meg, amivel a funkciót tudjuk a továbbiakban kikapcsolni illetve bekapcsolni.

A mentési hely kiválasztása után a Windows 10 máris elkezdi a biztonsági mentések készítését – de azért néhány opció van, amit érdemes átnézni. Többek között azt is, hogy a Windows miről készít biztonsági másolatot, mert egyáltalán nem biztos, hogy alapból minden számunkra fontos mentési hely fent lesz a listán. Nézzük tehát a További beállításokat (More options).

A További beállítások feliratra kattintva az új ablakban legfelül az látszik, hogy a biztonsági másolat aktuálisan mennyi helyet foglal a merevlemezen, illetve megnézhetjük azt is, hogy mikor futott le utoljára a mentés. Alatta a mentési intervallumot lehet beállítani és azt, hogy a különféle verziók mennyi ideig maradjanak meg. A mentés rendszeressége 10, 15, 20 vagy 30 perc, 1, 3, 6 vagy 12 óra illetve 1 nap lehet. A különféle verziók tárolása alapesetben időkorlát nélküli, ezt érdemes megváltoztatni úgy, hogy a tárolás a szabad helyek függvényében automatikus legyen.

Még lejjebb találjuk azt a részt, ahol a biztonsági mentésbe bevont mappákat lehet megadni (Mappák biztonsági mentése). A Windows alapból a fontos rendszer mappákat menti (Asztal, Dokumentumok, Kedvencek, stb), de természetesen van arra lehetőség, hogy az előre beállított mappákat kivegyük a listából, és helyettük vagy mellettük más fontos helyeket adjunk meg. A mappa kiválasztásakor arra mindenképpen oda kell figyelni, hogy ha egy rendszermappán belül másik rendszermappa van, akkor mindkettőt fel kell venni a listába! Ha tehát a Dokumentumok mappán belül vannak a Képek mappák, akkor nem elég csak a Dokumentumok mappát megadni! Nem feltétlenül logikus a dolog, de így működik. Illetve arra is oda kell még figyelni, hogy a OneDrive mappa tartalmáról csak akkor készül biztonsági mentés, ha a OneDrive esetében beállítottuk az offline fájlelérést.

A Mappa kizárása opció a fenti fordítottja: azokról a mappákról, amelyeket ennél a résznél adunk meg, sosem készül biztonsági mentés.

Legalul két további fontos beállítást találni még: ha a biztonsági mentést másik meghajtóra szeretnénk inkább készíteni, akkor itt van lehetőség az aktuális tárhely leválasztására. A Másik meghajtó használata (Stop using drive) gombra kattintva a Windows leállítja a biztonsági mentés készítését, ezt követően pedig a fentebb leírt módon kiválasztható az új mentési hely.

Legalul pedig a Fájlok visszaállítása egy friss biztonsági másolatból (Restore files from a current backup) opció az, amire remélhetőleg sosem lesz szükség: ha beütött a krach (vagy véletlenül töröltünk valamit), akkor itt lehet kérni a visszaállítást. A Windows nemcsak a legfrissebb változatot tárolja, hanem a fájlok minden egyes verzióját; a különféle mentési időpontok között a lent középen lévő nyilakkal lehet mozogni.

Tipp: ha egy fájlt véletlenül módosítottunk, és szükség lenne egy korábbi verzióra, akkor nem kell belépni a Fájlelőzmények közé, hanem elég csak jobb egérgombbal kattintani a fájlra, és a felugró menüből kiválasztani a Korábbi verziók visszaállítása (Restore previous versions) opciót.

Fontos: ahogyan azt a korábbi cikkünkben is említettük, ahhoz hogy az adataink tökéletesen biztonságban legyenek, nem elég egy helyben tárol másolat. A File History bekapcsolása tehát egy fontos, de nem elégséges lépés, a tökéletes adatbiztonság felé vezető úton: ha teljes biztonságra vágysz, akkor valamilyen felhő alapú tárhelyre is kell biztonsági mentést készítened!

2024. április 21., vasárnap

Felhasználók gyorsabb kijelentkeztetése vagy váltása

 Ha más felhasználókkal közösen használunk egy számítógépet, gyakran előfordul, hogy egy felhasználó ki, egy másik pedig be akar jelentkezni. Ez megoldható persze a számítógép újraindításával is, de ha gépünk rendelkezik a megfelelő erőforrásokkal, nem szükséges ezt a felesleges kört megtenni, maradhatunk a működő Windowsban. 

Ilyenkor a legjobb, ha a Windows+M gyorsbillentyűvel lekicsinyítünk minden megnyitott ablakot, és ezután bal egérgombbal egy szabad helyre kattintunk az asztalon. Ezután az Alt+F4 kombinációval megnyitjuk A Windows leállítása ablakot. Itt megtaláljuk a Felhasználóváltás és a Kijelentkezés gombokat. 

Azonban válthatunk közvetlenül is egy másik felhasználóra: nyissuk meg a Start gombot, és a bal szélen sok ikonnal fölötte kattintsunk a felhasználó képünkre vagy az emberkére – attól függően, mi jelenik meg. Utána válasszuk ki a megjelenő új menüből a kívánt felhasználót.

2024. április 14., vasárnap

Az Edge automatikus betöltésének megakadályozása

 A Windows 10 1809-es verziójával a Microsoft egy új funkciót vezet be, hogy saját gyártmányú böngészője, az Edge gyorsabban induljon el: ez az úgynevezett preload a számítógép bootolásakor és a böngésző minden bezárásakor megtörténik, így az Edge a háttérben mindig indulásra kész. Azok a felhasználók, akik nem használják a Microsoft böngészőjét, Registryből kikapcsolhatják ezt az erőforrásokat fogyasztó funkciót. 

Ha előbb ki akarjuk találni, hogy egyáltalán be van-e nálunk is kapcsolva, üssük le a Ctrl+Alt+Delete billentyűket, és a Feladatkezelőben a Folyamatok alatt ellenőrizzük, hogy az Edge fut-e anélkül is, hogy elindítottuk volna. 

A preload kikapcsolásához üssük le a Windows+R gyorsbillentyűt és írjuk be: regedit. Navigáljunk a HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft kulcsra, és kattintsunk jobb egérgombbal a jobb oldali mezőbe. Válasszuk az Új/Kulcs parancsot, és nevezzük el az új kulcsot MicrosoftEdge-nek. Utána kattintsunk újból a jobb oldali mezőbe, és hozzunk létre még egy kulcsot Main néven. Ezután kattintsunk harmadszor is a jobb oldali mezőbe, most válasszuk az Új/ Duplaszó(32 bites) értéket. Legyen az új bejegyzés neve: AllowPrelaunch, és győződjünk meg róla, hogy az értéke 0. Ezután indítsuk újra a PC-t. Az Edge folyamatok ezután eltűnnek a Feladatkezelőből.

2024. április 7., vasárnap

Kibővített Futtatás ablak rendszergazda jogosultsággal

 Gyakran az apró, ám kifinomult trükkök könnyítik meg a munkát Windows 10 alatt. A Windows+R billentyűkombinációt, amellyel a Futtatás ablakot elindíthatja, már sok felhasználó ismeri. Kevésbé lehet ismert, hogy az ezzel indított alkalmazások egy további billentyűparancs segítségével közvetlenül rendszergazdai szinten indíthatók. 

Nyissuk meg először a futtatás ablakot a fent megadott billentyűparancscsal és írjuk be páldául a cmd parancsot. Most ahelyett, hogy csak az entert ütnénk le, nyomjuk le egyszerre a Ctrl+Shift+Enter gombokat, hogy a régi Windows parancssort rögtön emelt szintű jogokkal indítsuk el. Hogy sikerült, azt onnan látjuk, hogy utána megjelenik a Felhasználói fiókok felügyeletének megerősítést kérő ablaka.