2024. május 28., kedd

Ezt érdemes tudni ha videokonferencia kamerát keresel

Ezekre a szempontokra figyelj, ha webkamerát szeretnél vásárolni munkahelyi videohívások lebonyolításához.

Miért pazarolnál időt és energiát egy olyan üzleti konferenciára való utazásra, amelyet az irodából is megtarthatsz? A mai videokonferencia kamerák és szoftverek valósághű audiovizuális interakciókat biztosítanak; a megfelelő beállítással zökkenőmentes, tökéletesen éles közvetítésre és kristálytiszta hangra számíthatsz. Úgy érezheted, mintha mindkét beszélgető fél ugyanabban a helyiségben lenne, nem pedig távoli helyszíneken!

A videokonferencia a jövő útja. Időt takarít meg, csökkenti a költségeket és növeli a termelékenységet; a koronavírus járvány és a hozzá kapcsolódó megszorítások pedig egyenesen a kirakatba helyezték ezeket az előnyöket. A hét legnépszerűbb tárgyalási platform csoportja üzleti interakciókhoz manapság az alábbi programokból áll:
• ZOOM
• Microsoft Teams
• Google Meet
• Blue Jeans
• Cisco WebEx
• GoToMeeting
• Adobe Connect.

Érdemes megnézni a fenti szoftvereket, mielőtt kiválasztod a videokonferenciához használt kamerát! Az újabb eszközök többsége az összes népszerű alkalmazással és szolgáltatással működik, de sosem árt, ha először mindig ellenőrzöd a kompatibilitást. Emellett előfordulhat, hogy egyes platformok jobban passzolnak az egyedi igényeidhez vagy a költségvetéshez, mint más modellek.

A tökéletes videokonferencia kamera kiválasztása

A drágább webkamerák és kamerarendszerek értelemszerűen mindenből többet és jobbat kínálnak. Légy tisztában a jelenlegi és a jövőbeni igényeiddel! Egyes termékek kifejezetten a kisebb csoportok számára készültek (ezek jellemzően kis irodahelyiségekből dolgoznak), míg más típusokat inkább a nagyvállalatok számára fejlesztettek. Videokonferencia webkamerák vásárlásánál az alábbi tulajdonságokat érdemes figyelembe venni:

• Rögzítési minőség
• Streaming minőség
• Objektív jellemzői
• Mikrofonok, hangszórók és hangminőség
• Egyéb szempontok

Rögzítési minőség

A legtöbb vállalkozás számára ma már alapvető működési feltétel a nagy sebességű internet, az irodában pedig a nagy képernyő. Ezek természetesen alapvető követelmények, ha egy cég virtuális megbeszéléseket szeretne tartani. A webkamera rögzítési minőségén (felbontásán) nem érdemes spórolni: a jobb felvételi minőség professzionális megjelenést kölcsönöz. A régebbi, 480p-s webkamerák már elavultak; optimális esetben olyan HD-kamerákat célszerű használni, amelyek 720p-s vagy 1080p-s részletességre képesek, legalább 60 képkocka/másodperc (fps) mellett.

Streaming vs. rögzítés; lehet különbség!

A webkamerát többféle célra is lehet használni. Előfordulhat, hogy szeretnél felvenni egy prezentációt, és feltölteni a fájlt, hogy az ügyfelek megtekinthessék azt és véleményezhessék. Máskor pedig lehet, hogy élőben, valós időben kell közvetítenie egy videóbemutatót a távoli közönségnek. Érdemes átnézni a specifikációt, mert előfordulhat, hogy a kamera rögzítéshez és streaminghez használt felbontása eltér. Ez nem feltétlenül baj, de mindenképp legyél tisztában a választott típus képességeivel, és azzal, hogy tudása elegendő-e számodra.
Tipp: léteznek olyan kamerák is, amelyek az alapszoftverrel csak streameli tudnak, rögzíteni nem.

Objektív jellemzői

A webkamera objektívek esetében több dologra is érdemes figyelmet fordítani. Például az anyagra; egyes modelleknél a lencse műanyag elemekből készül, más típusoknál üvegből. Az utóbbi általában jobb minőségű! Egy másik fontos szempont a látómező (angol rövidítéssel FOV). Minél szélesebb a látómező, annál több ember fér el egyszerre a kamera látóterében. Egy ultraszéles látómezővel rendelkező kamera például ideális lehet kisebb irodákban, ha szeretnéd, hogy mások is bekapcsolódjanak az értekezletbe.
Tipp: léteznek zoom objektívvel ellátott kamerák, ez a funkció bizonyos esetekben nagyon hasznos extra szolgáltatásnak minősülhet. Más eszközöknél még arra is van mód, hogy a kamera pozícióját távolról, beépített motorok segítségével változtasd meg. Ezek a modellek kínálják a legnagyobb rugalmasságot.

Mikrofonok és hangminőség

Ellenőrizd, hogy a webkamera rendelkezik-e beépített mikrofonnal! Ez a funkció nem minden típusnál adott, a kellemetlen meglepetések helyett jobb tájékozódni. Ettől persze még használható külső mikrofon is, de mindenképp jó, ha maga a kamera is képes a hang rögzítésére, külső segítség nélkül. A drágább kamerákban sok esetben kettős sztereó mikrofon dolgozik, egyes termékek pedig beépített hangszóróval is rendelkeznek.
A nagy videokonferenciákhoz használt 360°-os webkamerák akár 6-8 mikrofoncsoporttal is rendelkezhetnek, hogy minden irányból tökéletesen rögzíthessék vagy továbbíthassák a hangot. Érdemes ellenőrizni még azt is, hogy a kamera mikrofonjához tartozik-e zajszűrő funkció.

Egyéb szempontok

Az esztétikus kialakítás, a méret, a forma, a hordozhatóság és a könnyű használat alapvető fontosságú, de nem biztos, hogy elég, ha csak ezekre a szempontokra figyelünk. A fentieken túl érdemes számba venni az extra funkciókat is (például extra biztonsági funkciók).
Tipp: érdemes a vásárlás előtt összeállítani egy listát a webkamerával szemben támasztott követelményekből illetve elvárásokból.

2024. május 21., kedd

Fájlmásolás telefonra WiFi-n keresztül

Mutatunk egy trükköt, amivel pillanatok alatt összeköthető a telefon tárhelye és a számítógépen futó fájlkezelő.

Az FTP-t alapvetően arra találták ki, hogy az interneten keresztüli fájlmásolás a lehető legegyszerűbb és leggyorsabb legyen – azonban ez nem jelenti azt, hogy a protokollt csak erre a feladatra lehetne használni. Az FTP és egy apró trükk segítségével például simán összeköthető a telefon és a számítógép WiFi-n keresztül, ezt követően pedig a mobilon lévő fájlok a legtöbb fájlkezelővel menedzselhetők.

A vezeték nélküli hozzáférés az USB 2.0 kapcsolattal összevetve általában jóval gyorsabb, és persze sokkal kényelmesebb is – arról nem is beszélve, hogy fájlmásolás közben lehet tölteni a mobilt akár saját gyorstöltőjével is. De a most bemutatott megoldásnak más előnyei is vannak: az FTP-szerverre beléphetünk másik mobilról is, tehát telefonok között is egyszerűbb a fájlcsere, valamint simán működik a dupla (vagy tripla, stb. belépés) is. Azaz egyszerre két vagy több készülékről is elérhető a telefon belső memóriája.

Mire van szükség?

A telefon és a PC között FTP kapcsolatot kell felépíteni. Ehhez a telefonra egy FTP-szerver alkalmazást kell telepíteni (Például WiFi FTP Server, ES File Explorer), a számítógépen pedig egy olyan fájlkezelőre lesz szükség, ami kezeli az FTP-kapcsolatokat. Elméletben a Windows beépített Fájlkezelőjével is be lehet lépni bármilyen FTP-szerverre, de ha már arról van szó, hogy a fájlok másolását szeretnénk megkönnyíteni, akkor jobb egyúttal egy normális fájlkezelőt is választani a gyári megoldás helyett. Nem ajánljuk FTP-kliens használatát sem, mégpedig azért, mert ezeket a programokat nem ilyen jellegű fájlmásolásra tervezték. A népszerű windowsos fájlkezelők közül a Free Commander és a Total Commander is remekül kezeli viszont az FTP-kapcsolatokat – de persze rajtuk kívül is számtalan alternatíva közül lehet választani.

Mi a cikk elkészítéséhez a Total Commandert használtuk a számítógépen, a WiFi FTP Server nevű appot pedig a telefonon.

Telefon beállítása

A WiFi FTP Server letölthető innen; az appot értelemszerűen telepíteni kell, majd az első indításnál jóvá kell hagyni az engedélykéréseket. A beállítások a fogaskerék ikonnal módosíthatók. Habár a WiFi fájlátvitelt csak saját otthoni hálózaton fogjuk használni, célszerű letiltani a névtelen hozzáférést. Adjunk meg felhasználói nevet és jelszót, valamint engedélyezzük az FTPS funkciót. Emellett még egy fontos beállítás van: meg kell adni azt a mappát, ami az FPT szerveren a legfelső szint lesz. A mappa lehet a telefon belső tárhelye is, de ha csak a fényképekhez szeretnénk hozzáférést biztosítani, akkor lehet a DCIM mappa is. (Vagy bármi más, kedv szerint.)

Ha minden megvan, akkor az Indítás gombbal lehet az FTP-szervert aktiválni – az FTP-szervert érdemes úgy használni, hogy csak akkor legyen aktív, amikor valóban szükség van rá.

Az app minden fontos csatlakozási adatot megmutat; ezeket kell használni az FTP-kliens beállításához.

Fájlkezelő

A fájlkezelőben hozzunk létre új FPT-kapcsolatot a szokott módon, és adjuk meg a telefonon látható belépési adatokat:
• Host név és port
• Felhasználói azonosító
• Jelszó
• Tegyünk pipát az SSL/TLS elé.

A kapcsolat adatainak elmentését követően máris csatlakozhatunk a telefonhoz, és a rajta lévő fájlokat éppen úgy kezelhetjük, mintha csak a számítógép merevlemezén lennének az adatok. Természetesen nemcsak a mobilról másolhatunk fájlokat a PC-re, hanem a dolog fordítva is működik.

Tipp: ahhoz, hogy a belépési adatoknál a Host nevet (ami a telefon IP-címe) ne kelljen folyamatosan ellenőrizni és változtathatni, érdemes a routernél beállítani, hogy a mobil mindig ugyanazt a fix IP-címet kapja.

2024. május 14., kedd

A különböző adatmentési megoldások előnyei és hátrányai

A személyes adat kincs, és a legtöbbször pótolhatatlan is. Megmutatjuk, hogyan védekezhetsz az adatvesztés ellen.

A felhasználókat két csoportra oszthatjuk: az egyikbe tartoznak azok, aki már veszítettek el fontos adatot, a másikba pedig azok, akik csak ezután fognak. Segítünk, hogy minél tovább tartozhass a második táborba.


Az adat kincs, az adathordozók többsége viszont még akkor sem örökéletű, ha nagyon vigyázunk a hardverre. Egy klasszikus merevlemez élettartama például 5 év, és bár a legtöbb ennél jóval tovább működik, a meghibásodás valószínűsége ennyi idő után már nem elhanyagolható. A külső adattárolók (memóriakártyák, USB stickek, merevlemezek) pedig eleve a veszélyeztetett kategóriába tartoznak, mert gyakran éri őket véletlen ütődés. És akkor még ott vannak a vírusok, a véletlen törlés, egy villámcsapás, betörés. A sort még hosszasan lehetne folytatni, de a lényeg az, hogy a fontos adatokra vigyázni kell; bármin is tároljuk őket, a biztonsági mentés nem opció, hanem kötelező! Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen lehetőségek közül lehet választani. A mostani cikkben a számítógépen tárolt adatok mentésével foglalkozunk csak, de később sort kerítünk a mobil kütyükön lévő információkra is.

Fontos adat = személyes adat

Ha az alcímben tett megállapítás nem is állja meg a helyét teljesen, azért nagyon közel áll a valósághoz: az operációs rendszert lehet, de nem szükséges menteni, és a programokkal is hasonló a helyzet. Hiszen ha beüt a ménkű, akkor az a legkevesebb, hogy ezeket újra kell telepíteni. A személyes adatok viszont pótolhatatlanok: a személyes fotók, a saját videók, a személyes dokumentumok, a szkennelt diák, a játékok elmentett állásai, adott esetben az e-mailek, stb. Ezek mind-mind egyedi információk. A zene- és filmgyűjtemény már más kérdés; előbbit akár még be is lehet vonni a biztonsági mentések közé, de a filmgyűjteményt el lehet felejteni. Túl nagy adatmennyiségről van szó, így a legtöbb, amit tehetünk az, hogy a címlistát folyamatosan frissítjük, hogy legalább azt tudjuk, mit kell baj esetén újra letölteni.

Amire érdemes még figyelni, az az, hogy a fontos adatokat lehetőség szerint minél kevesebb helyen érdemes tárolni a számítógépen. Praktikus megoldás, ha a D:\ meghajtón készítünk egy Dokumentumok mappát, és ide másolunk be minden olyan adatot, ami fontos – és amiről kell biztonsági mentés. Ezzel a módszerrel elég jól kivédhető, hogy valami pusztán feledékenység miatt maradjon ki a biztonsági mentésből.

Adatmentési megoldások

A helyzet az, hogy biztonsági mentést sokféleképpen lehet készíteni. A rendelkezésre álló lehetőségek között vannak „onsite” és „offsite” megoldások. E csoportosítás azt jelenti, hogy a biztonsági mentés fizikailag egy helyen található-e az „eredeti” példánnyal (ha igen, akkor beszélünk „onsite” mentésről). Teljes és tökéletes biztonság nincsen, hiszen mindig megvan annak az esélye – még ha egésze minimális is – hogy az összes tárolt adat egyszerre (vagy időben nagyon közel, a visszaállítás előtt) elvész. Ésszerű keretek között azonban szinte tökéletes védelmet akkor lehet elérni, ha az adatokról onsite és offsite mentés is készül.

Adatmentés külső adathordozóra

Ez az alapverzió; a fontos adatokat felmásolhatjuk egy külső merevlemezre vagy akár USB stickre, egy másik, a hálózaton keresztül elérhető számítógépre vagy egy NAS-ra. Ez helyi (onsite) adatmentésnek számít, természetesen. A külső adathordozóra történő mentés előnye, hogy a tárhely rendszerint nem korlátozott (ésszerű keretek között legalábbis), emellett pedig olcsó és gyors is. Ugyanakkor fontos hátrány, hogy a számítógép mellett lévő másik kütyü nem feltétlenül nyújt védelmet; ha például a lakást kirabolják vagy villámcsapás éri az elektromos hálózatot, akkor nagy az esélye annak, hogy az összes adathordozó egyszerre tűnik el vagy hibásodik meg.


A Windows 10 és a Mac OS egyaránt rendelkezik beépített backup funkcióval, előbbinél File History (magyarul Fájlelőzmények), utóbbinál pedig Time Machine a funkció neve. De természetesen rengeteg további alkalmazás közül lehet választani; sőt, a külső merevlemezekhez valamint a NAS-okhoz rendszerint saját program is jár erre a feladatra. De külső alkalmazás nem feltétlenül szükséges, mert mind a File History mind a Time Machine megfelelően teszi a dolgát – de persze a beállításokat alaposam át kell nézni (mentés helye, mentés gyakorisága, régi verziók megtartása, stb). A Windows esetében pedig nem árt némi ellenőrzés is, mert előfordulhat, hogy nem készül mentés mindenről. A probléma ilyenkor rendszerint az, ha valamelyik kiemelt mappán belül másik kiemelt mappa is van; például ha a Downloads (Letöltések) mappa a Documents (Dokumentumok) mappán belül található, akkor nem elég utóbbi mentését kérni.

És bármilyen program is gondoskodik a biztonságról, mindig kérni kell az automatikus mentést. Ha van rá mód, akkor érdemes a folyamatos mentést kérni, a minimum pedig a napi egyszeri futás. Persze elméletben működik a fontos információk kézzel való másolgatása, de ebben az esetben csak idő kérdése, hogy lustaság vagy feledékenység miatt veszíts el fontos adatokat.

Adatmentés interneten keresztül

Ahhoz, hogy az adatok tényleg biztonságban legyenek, érdemes tehát egy offsite mentéssel is rendelkezni. Itt többféle megoldás is szóba jöhet. Ha van egy olyan családtag vagy ismerős, akinek szintén van éjjel-nappal üzemelő NAS-a, akkor lehet használni egymás kütyüjét erre a célra oda-vissza; ebben az esetben persze olyan szoftvert célszerű választani, amely a mentést tikosítja is. Ez a verzió ingyenes; vagy pedig előfizetési díj fejében van rengeteg olyan szolgáltató, amelyik direkt az adatok online mentésére szakosodott. Backblaze, CrashPlan, Carbonite, MozyHome, Synology C2 – hogy csak párat említsünk közülük. Ezek a szolgáltatók lényegében pontosan úgy működnek, mintha helyi mentés készülne, azzal a különbséggel, hogy az adatok tárolása egy távoli szerveren történik.


A távoli mentés legnagyobb előnye az, hogy mivel a biztonsági másolat fizikailag nem egy helyen van a „munkapéldánnyal”, ezért ez a módszer nemcsak a meghibásodás ellen nyújt védelmet, hanem lopás és balesetek, katasztrófák ellen is. Hátrány persze, hogy az adatmentés és visszaállítás tovább tart a netkapcsolat korlátai miatt, és emellett még néhány ezer forintos havidíjjal is számolni kell. Viszont cserébe verziókövetést és korlátlan tárhelyet kapunk azzal a korlátozással, hogy a törölt adatok tárolása rendszerint csak limitált ideig, jellemzően 30 napig biztosított, ezt követően a visszaállításra nincs lehetőség. Fontos, hogy az automatizálásról ebben az esetben sem szabad megfeledkezni!

Adatmentés felhő alapú tárhelyre

Ez a módszer a két előző kombinációja: a OneDrive, a Google Drive vagy éppen a DropBox szolgáltatásának lényege az, hogy a helyben tárolt adatokat szinkronizálja az eszközök között, valamint online is mindig tart egy másolatot. Technikailag ez egyébként nem minősül adatmentésnek, de egy átlagos felhasználó szemszögéből nézve a végeredmény nagyon hasonló. Ha bármelyik (vagy akár az összes) gépről az adatok eltűnnek, akkor még mindig ott az online kópia. A felhő alapú tárhelyek valós idejű szinkronizálással működnek, és további előnyük, hogy a mentett adatok online is elérhetők – akár telefonról is.


A felhő alapú tárhelyek néhány gigabájtos határig ingyenesek, sőt még 100-200 GB-nyi extra hely sem kerül sokba (1000 forint körüli havidíjjal lehet számolni), ha viszont sok az adat, akkor egy online backup szolgáltató árban kedvezőbb megoldást nyújthat. Hátrányként kel megjelölni továbbá a lassú adatátviteli sebességet és azt is, hogy ezekkel a megoldásokkal csak és kizárólag egyetlen mappa tartalmát lehet szinkronizálni, tehát minden fontos dolgot egy helyen kell tárolni.

Halogatni tilos

A fentiek alapján most már te is tudod, hogy merre érdemes elindulni, ha sosem szeretnél adatot veszíteni; ha van egy külső meghajtód, akkor a Windows vagy a Mac beépített szolgáltatása pár kattintással bekapcsolható, ami máris jóval több a semminél. És persze egy felhő alapú tárhely-szolgáltatás telepítése sem tart sokáig. Arra figyelj még, hogy a biztonsági mentés készítése tipikusan nem az a feladat, aminek a beállítását érdemes lenne holnapra halasztani; ezzel a hozzáállással ugyanis csak a biztos adatvesztéshez kerülsz közelebb és közelebb, minden egyes nappal.

2024. május 7., kedd

Recuva – fájlvisszaállítás gyorsan és egyszerűen

 Mindenkivel előfordult már hogy véletlenül törölt adatokat; a Recuva segítségével van mód a visszaállításra.

A Windows beépített védelemmel rendelkezik a véletlen törlés ellen: a fájlok alapból először a Lomtárba kerülnek, az operációs rendszer csak a Lomtár ürítésével adja át őket az enyészetnek. Persze aki kicsit is jártas az adattárolók lelki világában, az tudja, hogy a fájlok valójában ilyenkor sem törlődnek, a Windows csak megjelöli, hogy felülírhatók. Azaz speciális szoftverrel - és kis szerencsével - ilyenkor is van lehetőség a visszaállításra.

A Recuva egy nagyon jó alternatíva a véletlen törölt fájlok visszaállítására; a program ingyenes változatban és fizetős verzióban is elérhető. A kettő között a lényeges különbség az, hogy előbbi csak közvetlenül a HDD-ről tud fájlokat visszaállítani, míg a Pro verzió virtuális meghajtót tud készíteni, hogy azzal dolgozzon.

Az app egy varázslóval indul, amivel pikk-pakk beállítható a keresés. Elsőnek azt kell megadni, hogy minden fájlt átnézzen-e a program vagy csak a képeket, zenéket, stb. Egy meghajtón rendszerint nagyon sok a törölt fájl, ezért ha lehet típusra szűkíteni, akkor az mindig jól jön. Másodiknak a fájl helyét kell megadni (vagy lehet keresést kérni a teljes gépen), végül pedig azt, hogy normál vagy részletes keresést szeretnénk indítani (érdemes mindig az utóbbit választani, mert bár lassabb, de jobb eredményt ad). Ha ez megvan, akkor indulhat is a keresés. A menüben van még néhány finomítási lehetőség, azonban összességében a Recuva nem nevezhető mindenhatónak: törölt partíciókon, RAID meghajtókon például csak korlátozottan tud részletes keresést futtatni. Éppen ezért a szoftver a gyorsan kiderült véletlen törlések ellen hatásos, ha viszont sérült fájlokkal vagy meghajtókkal kell dolgozni, akkor van nála jobb alternatíva.

A keresés a beállításokból függően néhány másodpercig vagy akár 20-30 percig is eltarthat. Az eredményeket a Haladó nézet gombra kattintva táblázatos formában lehet megnézni, és lehet keresni is persze – fájlnévre, kiterjesztésre egyaránt. A visszaállítandó fájlok kijelölése után a visszaállítás helyét kell csak megadni, majd a Visszaállítás gombot megnyomni.

Tipp: a Recuva, más visszaállító szoftverekhez hasonlóan, SSD meghajtókról a legtöbb esetben nem tudja a fájlokat használható módon visszaállítani.