2025. január 22., szerda

Bulk Rename Utility: varázsolj a fájlnevekkel

Egyszerre sok fájlt szeretnél átnevezni, és még pontos szabály is van a módosításhoz? Akkor a BRU-ra van szükséged!


Aki használ számítógépet (vagy telefont, fényképezőt, stb.) az dolgozik fájlokkal is. A fájlok tárolják az információkat: legyen szó szöveges dokumentumról, képekről, filmekről, zenékről vagy akár olyan állományokról, amiket az operációs rendszer használ a működéshez. Egy átlagos számítógépen akár több százezer fájl is található, amelyek közül a személyes dokumentumok száma könnyen több tízezerre tehető. A fájlokat mindenki rendszerezi valahogy; erre a két legalapvetőbb eszközt pedig a mappák használata valamint a beszédes fájlnevek jelentik. Mindkettő hatékony, azonban a fájlnevekkel való játszadozás nagyon időigényes – és simán elfordulhat az is, hogy a kezdetben kitalált struktúra később nem bizonyul megfelelőnek. A fájlneveket már akkor is kínszenvedés egyesével megadni, ha csak néhány száz nyaralási fotóról van szó, ha viszont a teljes képgyűjtemény nevén szeretnénk változatni, vagy a zenegyűjteménnyel nem stimmel valami, akkor a dolog egyenesen lehetetlen küldetésnek tűnik. Ha viszont a Bulk Rename Utility is a képbe jön, akkor mindjárt más a helyzet. A szoftver ingyenes, és innen lehet letölteni. Van belőle telepíthető verzió és olyan is, amit csak ki kell csomagolni a működéshez.

Indítás után rögtön látszik, hogy az app nem tartozik a szebbek közé, de nem is ezért kell szeretni, hanem a tudása miatt. A felső szekcióban balra a könyvtárszerkezet, jobbra pedig a kiválasztott mappában lévő fájlok látszódnak – itt kell megkeresni és kiválasztani azokat a fájlokat, amik átnevezésre várnak. Mivel programról van szó, az átnevezéshez természetesen szabály szükséges; szabályból pedig a Bulk Rename Utility rengeteget ismer. Többek között az alábbiakat:
• egyszerű csere
• csere RegEx kifejezések használatával
• előtag, utótag hozzáadása
• beillesztés
• karakterek eltávolítása
• levágás
• dátum hozzáadása (formátum megadásával és más opciókkal)
• automatikus számozás (feltöltő 0-k és más opció megadásával)
• kiterjesztés módosítása
• fájlnév részeinek másolása.

Emellett lehetőség van a fájlok esetében
• attribútumok megváltoztatására
• időbélyegző korrigálására
• kisbetű/nagybetű átalakítására.

A program szűrőkkel is rendelkezik; ha sok a fájl, akkor ezekkel egyszerűbb kiválasztani, hogy mit kell átnevezni és mit nem. Átnevezés előtt megnézhető természetesen a végeredmény, ha pedig valami nem az elképzeléseknek megfelelően alakult, akkor egyetlen gombnyomással visszaállítható a kiindulási állapot is.

2025. január 4., szombat

Eraser - végképp eltörölni

 Szeretnél egy merevlemezt vagy egy USB sticket biztonságosan törölni? Akkor az Eraser a tökéletes választás számodra.

Számos oka lehet annak, ha valaki szeretne teljesen letörölni egy merevlemezt úgy, hogy a rajta lévő adatokat normál módszerekkel ne lehessen visszaállítani: a legtriviálisabb a notebook vagy merevlemez eladása, hiszen nyilván senki sem szeretné, ha az új tulajdonos elkezdené mondjuk a családi fotók visszaállítását. A feladatra külön programot kell használni, mert amikor Windows alatt valamilyen adatot törlünk, akkor az információ valójában ott marad, csupán annyi történik, hogy a rendszer újra hasznosíthatónak jelöli meg a területet. Vagyis amíg felül nem írjuk a régi adatokat új információval, a törölt adatok könnyen visszaállíthatók.

A végleges törlésre az egyik legjobb szoftver az Eraser, amely létezik telepíthető és hordozható változatban is (bár egy ideje csak a telepíthető verzió frissül). A program ingyenes; letölteni innen lehet. A telepítés különösebb meglepetéssel nem szolgál, viszont az alkalmazás magyar nyelven nem, csak angolul, németül és franciául telepíthető.

Az Eraser (és a hasonló programok) működésének lényege az, hogy a szoftver a kiválasztott területet egyszer vagy többször felülírja véletlenszerű információkkal. Az alapbeállítások az Eraser esetében megfelelők, így azokat nem szükséges piszkálni. A szoftver feladat alapon működik, vagyis akár többféle törlési profilt is létrehozhatunk – amiket aztán futtathatunk manuálisan vagy időzítő segítségével automatikusan is. Törölni lehet fájlt, mappát, a kukát, a merevlemezen lévő szabad tárhelyet, teljes partíciót vagy teljes meghajtót is. Illetve van még egy speciális feladattípus is, amivel a fájlokat meghajtók/partíciók között lehet „biztonságosan” átmozgatni (vagyis úgy, hogy az információ az eredeti helyen többé nem lesz elérhető). A profilok beállításakor meg kell adni azt is, hogy milyen módszerrel szeretnénk kérni a törlést. Túlzásokba nem érdemes esni, elég olyan megoldást választani, ami az adatokat háromszor írja felül.

A törlés sebessége a kiválasztott tárhely nagyságától és az adathordozó sebességétől függ – egy SSD-nél jellemzően 30 perces idővel számolhatunk, egy merevlemez vagy USB stick esetében viszont nyugodtan számolhatunk több órával is.