2022. december 29., csütörtök

Hogyan dolgozz több gépen?

Ha több számítógépen dolgozol, tehát például az irodában és otthon is, akkor szükséged van rá, hogy az adataid (fileok, e-mailek, stb.) mindenhonnan elérhetőek legyenek.

Persze dolgozhatsz egy notebookkal és azon tárolva az adataidat, azokat mindig magaddal tudod vinni. (Azért ilyen esetben ne feledkezz el a biztonsági mentésről!)


Aztán lehet, hogy távoli asztallal egy központi terminál szerverre belépve, olyan, mintha irodában dolgoznál, tehát egyszerűen eléred a file szervert, levelező szervert is.
Vagy az e-mailek egy webes felületen elérhetőek lehetnek az interneten keresztül és akár a fileokhoz is hozzá lehet így férni, de ezen megoldások egy részének kivitelezése nem olcsó.

Számtalan egyéb lehetőség van még (például dolgozhatsz Google Alkalmazásokban is), de sokan kedvelik, ha inkább magukkal viszik az adatokat. Erre a legalkalmasabb egy usb memória kulcs (pendrive).

Ennek használatakor két módszer közül választhatsz:

1. Minden adatot a pendriveon tárolsz és azon is dolgozol. Akár még az e-mailjeidet is direktbe oda töltöd le. Ilyenkor arra nagyon kell figyelni, hogy mentés legyen ezekről az adatokról, mert egy ilyen eszköz könnyen elveszik vagy megsérül!
2. A pendrivot tényleg csak az adatok hordozásához használod, és minden gépeden van egy másolat belőlük és a munka elején és végén szinkronizálod a fileokat, egy erre alkalmas programmal. Nagy előny, hogy ebben az esetben nem kell mentés, mert az adatok több helyen megvannak. Viszont elképzelhető, hogy a szinkronizációs folyamat sokáig tart.

Van még egy hasonló módszer, ha nem pendriveot használsz, hanem valamilyen online drive-ot. Például Microsoft féle Skydrive vagy Mesh (ami jelenleg csak az Egyesült Államokban használható) vagy a most indult DropBox, aminek az asztali kliens programjával, olyan, mintha egy helyi meghajtó lenne (javaslom, hogy ha van egy kis időd, akkor nézd meg bemutató videóját!).
Ebben talán a legzavaróbb, hogy minden adatod egy külső cég szerverén van. (Bár én ezeket megbízhatónak gondolom, de, a biztonság kedvéért ezekről is kell mentés!)

Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. Nehéz is egyértelmű ötletet adni arra, hogy melyiket használd!