2023. október 10., kedd

Bootolható USB stick készítése és tesztelése egyszerűen

Számos helyzetben lehet szükség indítható USB stick készítésére, tesztelésére; mutatunk egy gyors módszert mindkettőre.


Főleg a telepítési vagy karbantartási műveletek során lehet szükség bootolható pendrájv készítésére; például akkor, ha Windowst szeretnénk telepíteni, a számítógép memóriáját szeretnénk tesztelni vagy rendszerpartíciót másolnánk át egyik meghajtóról a másikra. Indítható USB stick készítéséhez két dolog kell: az egyik az a képfájl (ISO-fájl), ami az adatokat tartalmazza, a másik pedig egy megfelelő alkalmazás, amivel a képfájlt fel tudjuk másolni a stickre.

A másolásra többféle program is használható; a kínálatból az egyik legjobb talán a Rufus. Gyorsan működik, magyarul is tud és mindössze néhány kattintással működik. A programot erről a linkről lehet letölteni. A cikk készítésekor a 3.9-es változat volt a legfrissebb elérhető. Lehet telepíteni vagy simán csak elindítani is; ha csak egyszer vagy ritkán van rá szükség, akkor nem érdemes a telepítéssel bajlódni.

Az Eszköz résznél az USB sticket kell kiválasztani, ezt követően pedig a Kiválasztás gombra kattintva meg kell adni azt az ISO-fájlt, amit a stickre szeretnénk másolni. A legtöbb esetben a többi beállítást nem kell piszkálni – ha mégis, akkor azt az ISO-fájl készítője jelzi. A stick az Indítás gombbal készíthető el; a folyamat hossza a stick sebességétől és az ISO-fájl méretétől függ.

Amikor a Rufus végzett, akkor érdemes kipróbálni, hogy a stick valóban indítható-e – nincs is annál bosszantóbb, mint amikor az újraindításnál derül ki, hogy valami félrecsúszott. A próbához – például – a MobaLiveCD-t lehet használni, amely kell letölthető innen. Az alkalmazás szintén ingyenes, és nem kell telepíteni sem. A főmenüben a harmadik opciót kell választani (Start directly from a bootable USB drive), majd a felugró ablakban a stick betűjelét megadni. Ha ez megvan, akkor a következő kérdése nyomjunk Yes-t (ezzel azt jelezzük, hogy szeretnénk egy virtuális merevlemezt is létrehozni). Ha megvagyunk, akkor nincs más dolgunk, mint várni pár másodpercet; ha a stick megfelelően működik, akkor egy ablakban elindul a telepítő vagy szoftver, ami rajta található. Nyomjuk ki az ablakot nyugodtan; majd indítsuk újra a számítógépet.

2023. szeptember 30., szombat

Fölösleges Windows biztonsági mentések eltávolítása

 Ha egy új Windows-verzióra frissítettünk, vagy egy nagyobb biztonsági csomagok, mint például a Creators Update, telepítünk a Windows 10-re, a Windows menti az előző rendszerállapotot. Ha némi tesztelés után úgy találjuk, hogy aktuális rendszerünkkel nincs probléma, akkor az ilyen mentések által foglalt, gyakran sok GB-ra rugó tárhelyet szabaddá tehetjük egyéb alkalmazások vagy dokumentumok számára. 

Nyissuk meg a Gépházat a Windows+I gyorsbillentyűvel. Nyissuk meg a Rendszer kategóriát, és a bal oldali menüből válasszuk a Tárterület menüpontot. Most kattintsunk a főablakban az Ez a gép ábrára, és a megnyíló Tárhelyhasználat ablakban válasszuk az Ideiglenes fájlok kategóriát. 

Kapcsoljuk be A Windows előző verziója előtti pipát, és hagyjuk jóvá a törlést a Fájlok eltávolítása gombbal. A Windows ilyenkor rendszerint figyelmeztet, hogy elveszítjük annak lehetőségét, hogy visszatérjünk az operációs rendszer előző verziójához. Fogadjuk ezt el, és nyomjuk meg az OK gombot. Ezután több Gigabájt tárhely is felszabadulhat.

2023. szeptember 20., szerda

Gyorsabb BIOS/UEFI-ellenőrzés rendszereszközzel

 Első pillantásra nem mindig világos, hogy a számítógépünkben még a hagyományos BIOS van, vagy már egy újabb UEFI-firmware-rel van felszerelve. Ezt azonban egyszerű ellenőrzéssel magunk is gyorsan kideríthetjük, anélkül, hogy újra kellene indítani a számítógépet, vagy valamilyen külső rendszerinformációs programot, például az AIDA64-et kellene futtatnunk. 

Üssük le a Windows+R gyorsbillentyűt, és írjuk be az msinfo32 parancsot. Megnyílik a Rendszerinformáció ablak. Itt sok hasznos adatot találunk a PC-ről. Maradjunk balra a Rendszer összegzése főágon, és a jobb oldalon keressük meg a BIOS-mód sort. Ebben a sorban van kiírva, hogy a PC még BIOS-szal, vagy már UEFI-vel működik.

2023. szeptember 10., vasárnap

Windows 10 frissítés időbeosztásunk szerint

 A Microsoft tanult valamit az elmúlt évek hibás frissítések okozta adatvesztésekből, így nem minden felhasználónak kínálja fel egyszerre a frissítést a Windows 10 legújabb verziójára. De ha nem tudunk tovább várni, mert például egy új  funkciót mindenképpen már most akarunk, akkor van két lehetőségünk a frissítés kikényszerítésére: nyissuk meg a Start/Gépház/Frissítés és biztonság/ Windows Update menüpontot, és kattintsunk a Frissítések keresése gombra. 

Ha így nem jön össze, vagyis a Windows nem a legújabb update-re frissít, akkor használhatjuk a hivatalos Windows 10 frissítési segédet is a Microsofttól. 

Ezt a https://www.microsoft.com/hu-hu/software-download/windows10 címen találjuk. 

Kattintsunk a Frissítés gombra a letöltéshez. Ezután indítsuk el a programot, és futtassuk le a frissítést. De biztos, ami biztos, ne felejtsünk el előtte minden fontos fájlt és dokumentumot a PC-ről külső merevlemezre vagy NASra menteni. Arról is gondoskodjunk, hogy gépünkön legyen legalább 10-15 GB-nyi szabad tárkapacitás, különben a frissítés folyamata nem fut végig – és arra is készüljünk fel, hogy a teljes menet 1-2 órát is igénybe vehet, és ebből nagyjából fél óráig nem is tudjuk használni majd a számítógépet.

2023. augusztus 30., szerda

Nem kívánt alkalmazások elleni védelem bekapcsolása

 A Windows már régóta tartalmaz egy integrált vírusvizsgálót, amely ugyan az első időkben igen alacsony népszerűségnek örvendett, de az elmúlt években már a független AV-Test Intézet tesztjein is egyre jobban teljesít. 

Ez a bizonyos Windows Defender rendelkezik egy összetevővel, a „potenciális kéretlen alkalmazások”, az úgynevezett PUA-k (Potentially Unwanted Applications). Olyan szoftverekről van szó, amelyek rejtett reklámokat vagy a felhasználó által nem kért, az eredeti szoftver alapvető funkciójához nem szükséges eszköztárakat vagy más alkotóelemeket hoznak magukkal. Tehát zavaróak, de nem okoznak közvetlen károkat, mint például egy számítógépes vírus vagy zsarolóprogram. 

A PUA-védelem a Windows Defenderben a PowerShellből állítható be. Ez a PowerShell az, ami a Windows 10 alatt az utóbbi néhány frissítés során leváltotta a korábbi DOS parancssort, és átvette helyét a Start menüben. 

Megnyitásához kattintsunk jobb egérgombbal a Start gombra, és válasszuk a Windows PowerShell (rendszergazdaként) parancsot. Itt először futtassuk le a Get-MpPreference parancsot, hogy kiderüljön, be van-e kapcsolva a PUA-védelem. 

Az egérrel görgetve, vagy a lapozó gombokkal keressük meg a PUAProtection sort. Ha utána 0 érték áll, akkor nincs bekapcsolva a védelem, ha 1, akkor igen. A szolgáltatás a Set-MpPreference -PUAProtection Enabled paranccsal kapcsolható be, és a Set-MpPreference -PUAProtection Disabled paranccsal ki. 

2023. augusztus 20., vasárnap

Rendszergazdai jogosultság kikerülése

 Sok munkahelyi PC-n a felhasználóknak már nincs elegendő jogosultságuk új szoftverek telepítéséhez. Ez nem meglepő, hiszen a Windows tönkretételének egyik fő oka a felhasználók által „csak kipróbálásra" telepített, majd eltávolított rengeteg szofter, melyek teleszemetelik a rendszert, kéretlen komponenseket hoznak magukkal, és így tovább. 

A kedvenc programunk telepítéséhez mégsem kell minden esetben a rendszergazdát fárasztani, sok program ugyanis rendelkezésre áll hordozható verzióban, amely a korlátozott felhasználói jogok ellenére is rögtön, telepítés nélkül indítható. Hordozható szoftverek kereséséhez a legegyszerűbb a Google-höz fordulni, és a kérdéses szoftver nevével együtt beírni a keresőmezőbe: „portable". 

Letöltés után egyszerűen indítsuk el a futtatható PAF-fájlt, amelyet az ilyen csomagok rendszerint telepítőfájl helyett tartalmaznak. A csomagkezelő PortableApps Platform (elérhető a https://bit.ly/2NBHN8T oldalon) komplett gyűjteményt tartalmaz hordozható verziójú programokból, mint például a FileZilla FTP kliens vagy az IrfanView képnézegető, illetve az ezek futtatásához, esetenként készítéséhez is ad tanácsokat és segédeszközöket.

2023. augusztus 10., csütörtök

Memóriazabálók leleplezése és eltávolítása

Windows-eszközökkel A Windows 10 kínál egy, kifejezetten a nagy méretű fájlok felkutatásához egy nagyon jó elemzőmodult a tárhelyhasználatról. 

Nyissuk meg a Gépházat a Windows+I gyorsbillentyűvel, és kattintsunk a Rendszer ikonra. Utána válasszuk a bal szélen a Tárterület linket. A főablakban most megjelenik az összes, a rendszerben rendelkezésre álló meghajtó. 

Egy kattintás után az Ez a gép meghajtóra a Windows átfogó tárhelyelemzést végez, amely jó néhány másodpercig is eltarthat. Ezután a Tárhelyhasználat átlátható vonaldiagramon jelenik meg. 

Ha kijelöljük valamelyik területet, mint az Alkalmazások és játékok vagy a Képek, akkor a Windows részletesen listázza az oda tartozó egyes fájlok tárterület-foglalását, és lehetővé teszi a nélkülözhető programok eltávolítását vagy a felesleges állományok törlését.

2023. július 30., vasárnap

Mit tegyünk ha megsérül a Windows Áruház gyorsítótára?

 A Windows Áruház indításkor sajnos gyakran A gyorsítótár sérült lehet hibaüzenetet adja – és az áruház bezár. A Windows 10 az 1703-as verziótól lehetőséget kínál a Gépházból az áruház visszaállítására.

 Először nyissuk meg a Gépházat a Windows+I gyorsbillentyűvel. Itt menjünk az Alkalmazások kategóriára. Görgessünk az alkalmazáslistán a Microsoft Store-ig, kattintsunk rá egyszer, és válasszuk a Speciális beállítások linket. Az új ablakban kattintsunk az Alaphelyzet gombra. Ezután az áruháznak ismét simán működnie kell. 

Egy további módja a problémakezelésnek egy rövid parancssori parancs. Írjuk be a keresőmezőbe: cmd, és a keresési eredményben kattintsunk jobb egérgombbal a parancssorra, majd válasszuk a Futtatás rendszergazdaként parancsot. A megnyitott konzolba írjuk be: wsreset, és üssük le az entert. A Windows Store most vissza lesz állítva, és ezután újból elindul.

2023. július 20., csütörtök

Az összes telepített illesztőprogram listája

 Illesztőprogram-gondoknál először ki kell találnunk, melyik verzió van jelenleg a számítógépünkre telepítve. A PowerShell kínál egy hasznos parancsot, amely minden telepített illesztőprogramot listáz.

 Keressünk a tálca keresőmezőjén a „PowerShell“-re, utána kattintsunk jobbgombbal a PowerShell ikonra az eredmények között, és válasszuk a Futtatás rendszergazdaként parancsot. Utána írjuk be a következő parancsot: 

Get-WindowsDriver -Online -All | Out-File -FilePath $env:USERPROFILE\Desktop\Driverlista.txt.

 Néhány másodperc múlva az asztalon találunk egy szövegfájlt Driverlista.txt néven, amely verzióval együtt tartalmaz minden illesztőprogramot.

2023. július 10., hétfő

Utoljára használt fájlok törlése az Intézőből

 A Windows úgynevezett előzménylistákon tárolja az utoljára megnyitott helyeket és dokumentumokat. Ezek a fájlkezelő címsorából jeleníthetők meg. Ha egy PC-t más felhasználókkal is megosztunk, akkor ez nem feltétlenül kívánatos. A listát azonban néhány kattintással felszámolhatjuk. 

Indítsuk el a fájlkezelőt a Windows + E billentyűparanccsal. A felső eszköztáron váltsunk a Nézet lapra. Kattintsunk egészen jobbra a Beállítások gombra. Megnyílik egy új ablak, amelyben az Általános lapon találjuk az Adatvédelem szakaszt. Itt kattintsunk a Fájlkezelő előzményeinek törlése felirat mellett a Törlés gombra. Ezután az utoljára használt fájlok listája üres lesz. 

Ha tartósan ki akarjuk törölni az előzmények tárolását vegyük el a pipát a Legutóbb használt fájlok megjelenítése a Gyors elérésben és a Gyakran használt mappák megjelenítése a Gyors elérésben beállítások elől.

2023. június 30., péntek

A PowerShell és a DOS-parancssor cseréje a rendszergazda menüben

 A leggyorsabb út a Parancssor megnyitásához a rendszergazda-programokon át vezet, amelyeket a Windows+X billentyűparanccsal vagy jobbkattintással a Windows logóra nyithatunk meg. A Creators Update óta azonban a Microsoft a Parancssort a PowerShellre cserélte. Aki továbbra is a Parancssort akarja ezen az úton elindítani, ezt a Windows személyre szabásában átállíthatja. 

Nyissuk meg a Windows + I billentyűparanccsal a Gépházat, és menjünk a Személyre szabás modulra. Ezután kattintsunk a bal oldali menüben a Tálcára. Itt találunk egy kapcsolót. A Parancssor menüpont lecserélése a Windows PowerShellre a jobb egérgombbbal a Start gombra kattintva, illetve a Windows+X billentyűparancs lenyomásával megnyitható menüben beállítás mellett. Ha ezt a kapcsolót KI állásba visszük, a jövőben ismét a DOS-parancssor jelenik meg a menüben.

2023. június 20., kedd

Programok CPU-prioritásának tartós megváltoztatása

 Windows alatt a programok általában egyenlő jogosultsággal futnak egymás mellett, ami azt jelenti, hogy a Windows egyenlően osztja ki közöttük a számítógép rendelkezésre álló erőforrásait. A Feladatkezelő azonban lehetővé teszi egy kijelölt alkalmazás futtatását megváltoztatott prioritással, és ezáltal a gyorsítását vagy a fékezését. 

Indítsuk el a kívánt alkalmazást, és utána üssük le a Ctrl+Alt+Delete billentyűkombinációt. Válasszuk a Feladatkezelőt, váltsunk a Részletek lapra, és keressük meg az alkalmazáslistán az imént elindított programot. Kattintsunk jobbra a bejegyzésre, és válasszuk a Prioritás beállítása menüpontot. A következő almenüből a folyamathoz alacsony és legmagasabbként Valós idejű között választhatunk prioritást. Ez azonban nem tartós beállítás, a Windows újraindítása után nem marad meg. 

Az alternatív System Explorer (letölthető a https://bit.ly/2ytTE3f oldalról) feladatkezelő segítségével tartósan is rendelhetünk egy programhoz prioritást. A szoftver indítása után kattintsunk a programlistán a megfelelő alkalmazásra jobbgombal, és állítsuk be a prioritás mellett a Permanent értéket is. Így a beállítások újraindítás után is megmaradnak, a szoftver így a későbbiekben is a szokottnál gyorsabban (vagy lassabban) fut majd. Ne feledjük, hogy az ilyen sebességnövekedés a többi folyamat rovására történik.

2023. június 10., szombat

Időjárás- és rendszerinfók megjelenítése az asztalon

 A freeware Win10 Widgets (https://bit.ly/2yccnRl) segítségével úgynevezett widgeteket, minialkalmazásokat telepíthetünk a Windows asztalra, úgy, mint az egykoron a Windows Vistában is lehetséges volt. Ezek számos információt jelenítenek meg az asztalon, mint például az aktuális rendszerkihasználtság, hálózati adatok vagy az időjárás-előrejelzés, így azonnal egyetlen pillantással átlátjuk a fontos rendszerinformációkat. 

A program telepítését követően alapértelmezésben néhány widget, így például a rendszerkihasználtság, az aktuális tárterület vagy az éppen aktív WiFi hálózat, rögtön meg is jelenik. Ha egy widgetre nincs szükségünk, kattintsunk rá jobbgombbal, és válasszuk a helyi menüből az Unload skin parancsot. A skinek saját ízlés szerinti kialakításához válasszuk a jobbgombos menüből a Rainmeter és utána a Manage parancsot. Most a bal oldali ablakban egy kategóriák szerint rendezett fastruktúrát látunk minden rendelkezésre álló skinnel. 

Ha kijelölünk egyet a fastruktúrán, már csak egy kattintás a Load gombra, és a widget megjelenik az asztalon. A jobb alsó területen további beállítási lehetőségeket találunk, mint például a képernyőpozíció finomhangolása, vagy a widget átlátszósága. Az egyes skinek számtalan beállítási lehetőségéről a Help gombbal tudhatunk meg többet az angol nyelvű online súgóból.

2023. május 30., kedd

Rendszer visszaállítása a gyári állapotra

 Ha használt számítógépünket másvalakinek adjuk el, akkor a személyes adatokat a továbbadás előtt alaposan töröljük. Hasonlóan az okostelefonhoz, a Windows 10-nek is van egy gyári állapot visszaállítására szolgáló eszköze, mely ezt kényelmesen elintézi. 

Nyissuk meg a Gépházat Windows + I-vel, és menjünk a Frissítés és biztonság modulra. Válasszuk a Helyreállítás menüpontot. A Gép alaphelyzetbe állítása szakaszban találunk egy Kezdés gombot. Erre kattintva még pontosabban megadhatjuk, mi legyen törölve. A PC megszabadításához a személyes adatoktól válasszuk a Minden elem eltávolítása lehetőséget. 

A következő ablak választást kínál, hogy csak a személyes dokumentumainkat töröljük, vagy a teljes lemezt megtisztítjuk. Az első eljárás lehetővé teszi az adatok egyszerű visszaállítását, ezért a biztonság kedvéért válasszuk a Fájlok törlése és a lemez megtisztítása lehetőséget. 

A következő lépésben hagyjuk jóvá még egyszer a folyamatot a Visszaállítás gombbal, hogy ezzel elindítsuk az összes adat törlését. A reset a lemez méretétől függően igénybe vehet néhány percet.

2023. május 20., szombat

Hogyan növeld a virtuális memóriát a Windowsban?

 A virtuális memória, ismertebb nevén lapozófájl a merevlemezed tárhelyét használja a memóriád kibővítésére, aminek köszönhetően több programot tudsz futtatni egyszerre. A kompromisszum a sebességben keresendő, hiszen jóval lassabb a HDD, mint a RAM.

Kezdjük az alapokkal. A számítógépednek (laptopodnak) van saját tárhelye – amit merevlemeznek (HDD vagy SSD) hívunk – és memóriája, ez utóbbit RAM-nak nevezzük. A RAM jóval gyorsabb, mint a HDD, azonban sokkal kevesebb áll belőle rendelkezésre. A HDD tárhelye sokszorosa a RAM-énak (körülbelül százhússzorosa), azonban sebességben körülbelül ugyanennyivel lassabb is.

A különbségek sorát bővíti, hogy a RAM illékony. Ha kikapcsolod a géped, akkor annak tartalma elvész, miközben a HDD tartalma megmarad. Tekinthetünk a RAM-ra, mint munkaasztalra (amiről lesöpörsz mindent a munka végén), a HDD-re pedig mint könyvespolcra. Ha egy fájlt mentesz, akkor átmásolod a RAM-ból a HDD-re, így maradhat meg a munkád.


Ha már nincsen hely a memóriában újabb programokat betölteni, akkor jön képbe a virtuális memória. A virtuális memória fájlja alapértelmezettként a C rendszermeghajtódon található. Ide másolódik a memória tartalmának egy része, helyet képezve abban.

Ha a Windows figyelmeztet: „kevés a virtuális memória”, akkor lényegében két opció közül választhatsz. Vásárolhatsz több memóriát a gépedbe, vagy növelheted a virtuális memóriát. Az előbbi pénzbe, az utóbbi pedig a géped sebességébe kerül.


1) A Start menü futtatás mezőjébe kezd el gépelni: „A virtuális memória méretének módosítása”

2) A megjelenő ablakban látod a virtuális memória jelenlegi állapotát. Itt a „A rendszer kezelje a lapozófájl méretét” opciót állítsd át „Egyéni méret”-re

3)  A lapozófájl kezdeti mérete legyen a gép memóriájának mérete, maximális mérete pedig annak másfélszerese – tehát, ha 4 GB memóriád van, akkor a kezdeti méret 4096 MB, a maximális méret 6144 MB.

4)  A változás mentéséhez nem elég az OK gombra kattintani, előtte a panel közepén lévő „Beállítás” gombra is kattints rá, majd ezután okézhatod.

Ha több meghajtó van a gépben, akkor létrehozhatsz több lapozófájlt is, de végeredményben nem érsz el vele semmit, mert egy nagyként kezeli a Windows.

A sebesség nem az egyetlen probléma a virtuális memóriával. Ha biztonság-érzékeny adatokkal dolgozol, akkor a memóriában titkosítva tárolt adatok a virtuális memóriába áthelyezve elvesztik titkosításukat. Azt nem tudod befolyásolni, hogy a Windows mit helyezzen át a virtuális memóriába, így adathalászat áldozata is lehetsz extrém esetben.

Különösen javasoljuk, hogy SSD használatával kapcsold ki teljes egészében a virtuális memóriát, vagy helyezd át egy HDD-re a lapozófájlt. A SSD-k kifejezetten érzékenyek az írási műveletekre, amelyek rövidítik élettartamukat, a virtuális memória pedig tulajdonképpen gyakorlatilag ír és olvas a lemezen.




A tökéletes megoldás az arany középút. Kevés a memóriád? Vegyél egy kevés memóriát a gépbe ÉS növeld a virtuális memória méretét is. Ha Windows 7-et használsz, akkor minimum 2 GB memóriával érdemes rendelkeznie a gépednek, de minél több, annál jobb. Vehetsz még bele például egy olcsó 1 GB-os modult, így összesen 3 GB fizikai memóriád lesz, és növelheted a lapozófájl méretét 4,5 GB-ra. Mit fogsz tapasztalni? Internetböngésző, vírusirtó (különösen memóriaigényes), zenelejátszó, szövegszerkesztő és chat-program egyidejű futtatásakor sem lassul be a géped.


2023. május 10., szerda

Elfelejtett Wi-Fi-jelszó megjelenítése

 Mivel a Wi-Fi jelszavaknak manapság biztonsági okokból rém bonyolultaknak kell lenniük, nem tudjuk mindet egyszerűen megjegyezni. Windows 10 alatt azonban szükség esetén gyorsan megjeleníthetjük a jelszót. 

Kattintsunk jobb egérgombbal a hálózat ikonra a tálca értesítési területén, és válasszuk a Hálózati és internetbeállítások megnyitása parancssort, majd a Hálózati és megosztási központot. A Kapcsolatok területen megjelennek mindazok a hálózati kapcsolatok, amelyekhez internethozzáférés tartozik. 

Itt kattintsunk Wi-Fi hálózatunk nevére, és nyissuk meg a Vezeték nélküli tulajdonságok gombbal a vezeték nélküli hálózatunk részletes áttekintőjét. Utána menjünk a Biztonság fülre, és kapcsoljuk be a Karakterek megjelenítése jelölőnégyzetet, hogy ki tudjuk olvasni az elfelejtett jelszót.

2023. április 30., vasárnap

Tele van a géped szeméttel?

 Ne gondold, hogy sosem fogyhatsz ki a helyből, ha a gépedben több terabyte-nyi háttértár áll rendelkezésre. Útmutatónk és az ajándék szoftverek segítségével kitakaríthatod Windows rendszeredet.

Nem ritka az asztali PC-kben a 2-4 TB-os merevlemez, és az igazán helyigényes felhasználók még többet is beépítenek a gépházba. Ne felejtsd el azonban, hogy egy laptopot használva már más a helyzet, főleg, ha abban a gyors működés és a pehelysúly érdekében csupán egy 250-500 GB-os SSD dolgozik. És ki mondta, hogy egy több terabájttal gazdálkodó asztali gép nem fogyhat ki a helyből, amikor manapság már egyetlen 4K-film "megeszik" akár 50-60 GB-ot, és simán elfoglal ugyanennyit egy AAA kategóriás játék is? Ha pedig valamilyen speciális, nagy adatmennyiséget termelő feladatot végzel, például 3D-modellezéssel vagy videóvágással foglalkozol, a tárterületet jelző csík szinte rohan jobbra, a teljes eltelítődés felé.

Ha szeretnéd hatékonyan kordában tartani a merevlemezeiden terpeszkedő bit- és byte-hegyeket, az a legfontosabb, hogy már a kezdetektől csoportosítsd a különféle adattípusokat. Ezáltal később könnyen megnézheted, hol válik "túlsúlyossá" a géped, és így gyorsan tudod orvosolni a helyzetet a különféle mappák tartalmának külső tárhelyre vagy épp egy felhőszolgáltatásba helyezésével.

A Windows alapértelmezésben egy csomó mappatípust elnevez és elhelyez aszerint, milyen adatok kerülnek bele. Ilyen a Letöltések, a Dokumentumok, a Képek, a Videók és a Zene mappa, amelyek a rendszer telepítésekor a C: merevlemezen kapnak helyet. Ha viszont több meghajtó is dolgozik a gépben (és főleg, ha a C: lemez a rendszerindítás gyorsasága miatt egy fürge, de kis kapacitású SSD), kapásból kezdheted azzal a rendrakást, hogy megváltoztatod e mappák alapértelmezett útvonalát, áthelyezve őket egy nagyobb befogadóképességű, másodlagos belső lemezre.

Ehhez elsőként készíts hasonló nevű mappákat a céllemezen, példaként legyen ez a Letöltések. Ezután nyisd meg a Windows intézőjét, és a bal oszlopban navigálj az [Ez a gép] sorra, és kattints a mappák között a [Letöltések] ikonjára jobb egérgombbal. A felugró menüben válaszd ki a [Tulajdonságok] sort, majd az új ablakban a [Hely] fület. Itt láthatod, hogy jelenleg hová mutat az alapértelmezett mappa, a változtatáshoz kattints ez alatt az [Áthelyezés] gombra, majd válaszd ki az imént létrehozott új célmappát, és hagyd jóvá a [Mappaválasztás] gombbal. A Windows ezután megkérdezi, hogy a jelenlegi mappa meglévő tartalmát is átmásolja-e az újba, majd a művelet végeztével máris a kiválasztott merevlemezen lévő mappád lesz a letöltések alapértelmezettje. Ha ezt végigcsinálod az összes hasonló mappával, máris egy fokkal kényelmesebben kereshetsz a legfontosabb adat(típus)aid között, ráadásul megoldottad, hogy a folyamatosan gyűlő letöltések, képek, videók és zenék ne a rendszerlemezt telítsék be.


Amikor tárhely-felszabadításról beszélünk, nem feltétlenül csak arra kell figyelni, hogy a konkrét tárterületet fogyasztó, nagy méretű adatoktól szabaduljunk meg. A működés során ugyanis folyamatosan gyűlnek az egyenként kis méretű fájlok és adatocskák, amelyek egy idő után úgy elszaporodnak, hogy indexelésük, a köztük való keresgélés miatt lassítják a gép működését. Olyan ez, mint egy legódarab: ugyan sok kis kocka nem foglal sok helyet, de problémát okozhat, ha azokat mégis rendszerezni kell, vagy éppen keresni köztük.

Ilyen fájlok sokféle módon képződhetnek. Ott van például a szoftverek működése közben felhalmozódó gyorsítótár (cache), a különféle ideiglenes fájlok (temp), valamint a duplikátumok - például azok a képek, zenék, dokumentumok és egyebek, amelyeket mi magunk szórtunk szét akár többfelé is tárhelyeinken az idők során. Az ilyen fájlok törlése még nehézkesebb, mint a nagyoké, hiszen ezek nincsenek folyamatosan szem előtt, sokszor az alkalmazások mappáinak alkönyvtáraiban vagy épp a rendszermappák valamelyik szegletében bújnak meg. Ezért érdemes ezek felkutatására és kipucolására inkább valamilyen, erre hivatott segédprogramot használni, amely automatikusan összegyűjti őket, majd akár "csomagonként" eldönthető, hogy melyekre nincs szükség többé. Ezzel ráadásul elkerülheted azt a hibát is, hogy valamilyen fontos fájl is belekerüljön a szórásba, vagy hogy épp a duplikátumok gyomlálása közben az összes másolatot törlöd az eredetivel együtt.


Apró trükk, de a Windows egyik kényelmi funkciójának kikapcsolásával is megtakaríthatsz némi tárhelyet - ez főleg azoknak lehet fontos, akik laptopon, egyetlen SSD szűkös tárhelyén gazdálkodnak. Ez pedig a hibernálás: amikor a Windows ilyen módba kapcsol, a RAM-ban lévő tartalmakat kiírja egy nagy fájlba (hiberfil.sys) a meghajtóra. Ezután energiatakarékosságból a RAM-ot lekapcsolja a rendszer - hibernálás nélkül viszont elveszítené az adatokat. A fájl mérete pedig nem apró holmi, a rendszermemória mennyiségének akár 75 százalékát is elérheti. Amikor a gép hibernálja magát, ezt az adatmennyiséget minden egyes alkalommal újra és újra kiírja a lemezre. Ha a RAM nagy mennyiségű adatot hordoz, ez akár halálos ítélet is lehet egy mozgó alkatrész nélküli meghajtónak, ezért SSD-vel eleve ne használd a hibernálást.


Windows 10 alatt a hibernálás letiltásához futtasd a Parancssort rendszergazdai jogosultsággal (a legegyszerűbb, ha a Start menü melletti keresőbe beírod a Parancssor szót, majd a megjelenő ikonra jobb gombbal kattintva kiválasztod ezt a módot). Ezután írd be a powercfg.exe /h off utasítást, és nyomj egy Entert. Laptopokon viszont nem minden esetben üdvös a hibernálás kikapcsolása, hiszen így az akku lemerülésekor a rendszer nem tudja elmenteni aktuális állapotát, és a leálláskor elveszhetnek adatok. Ezt elkerülendő inkább a gyors rendszerindítás és a hibrid alvás kikapcsolása javasolt - ezeket a vezérlőpult alatt, az [Energiagazdálkodási lehetőségek] csoportban érheted el.

Az apró fájlocskák törlése abból a szempontból mindenesetre könnyű, hogy ezek a legtöbb esetben tényleg eltávolíthatóak. Ezzel ellentétben az egyre gyűlő képeket, videókat, munkafájlokat és egyéb nagyobb tartalmakat nem törölni szeretnénk, hanem valahová elcsomagolni, hogy ne fogyasszák tovább a gép tárterületét közvetlenül, de azért megtaláljuk őket, ha újra szükség lenne rájuk. Régebben ilyenkor lázas CD-, később DVD-írásba kezdtünk, hiszen egy 10-20 GB-os merevlemezzel szerelt gép felesleges adatait még könnyen átpasszírozhattuk pár 4,7 GB-os optikai lemezre. Manapság azonban jóval nagyobb "menedékhelyekre" van szükség a sok terabyte-nyi belső lemez felszabadításához.

Technikailag a legegyszerűbb egy külső merevlemez használata. Egy ilyen egység az USB 3.0- vagy a Thunderbolt-portokon nagy adatmennyiséget is gyorsan átszipkáz, hátránya viszont a költség: kapacitásától és az extráktól függően 30 ezertől akár több százezer forintig terjedhet egy ilyen egység ára.


Még szofisztikáltabb megoldás, ha NAS-t használsz adatmentésre. A hálózati adattárolók sok előnnyel rendelkeznek, ezek egyike, hogy az átmozgatott fájlokat bármikor újra elérheted (anélkül, hogy keresgélned és csatolnod kellene, mint egy külső merevlemezt). Ha több lemezt használsz a NAS-ban, a különféle RAID-opciók segítségével még biztonságosabb az adattárolás, az pedig már csak hab a tortán, hogy ezeket a külső egységeket használhatod multimédiás központként, netes fájlszerverként, privát felhőtárhelyként és még sok egyéb módon.

Egy hálózati adattároló éppen a több irányból elérhető volta miatt egyébként akár több gép tárhelyének felszabadítására is használható. Ha a családban vagy a kis irodában közös hálózatban vannak a PC-k, a NAS-on könnyen kialakíthatunk külön felhasználói fiókokat, és mindenki saját mappákba kezdheti átrakosgatni a gépét terhelő adatokat. Ezeket aztán akkor sem kell nélkülözni, ha épp üzleti úton vagy szabadságon vannak a kollégák, csak internetelérés szükséges, és máris mindent elérnek a központi tárolón.


Tárhelyszorultságodban menthetsz az internetes tárolókba is, ez ráadásul nem feltétlenül jár azonnali költséggel sem. A Windows 10-hez viszonylag könnyen szerezhetsz 5 GB-nyi OneDrive-tárhelyet azzal, ha Microsoft-fiókot regisztrálsz hozzá. Ez persze alapvetően nem túl sok, de viszonylag olcsón bővítheted, ha kevésnek bizonyulna; sőt az Office 365-előfizetés is megemeli 1 terabyte-tal a keretet. Egyéb szolgáltatók között is mazsolázhatsz, bár ezek jóval szűkmarkúbban osztogatják a helyet: a Google Drive 15 GB-ot ad, a Dropbox pedig mindössze 2 GB tárhelyet kínál az ingyenes változatban. Ezeket előfizetéses konstrukcióban tudod növelni, bár érdemes körülnézni egyéb opciókért is, hiszen gyakran mobiltelefon vagy szoftver vásárlásakor a gyártó/fejlesztő valamelyik felhőtárhely-szolgáltatáshoz bizonyos időtartamokra szóló bővítéseket is csomagol.

Persze mindezek mellett azt is érdemes fejben tartani, hogy egyszer eljön az idő, amikor nem tudod már kikerülni a tárhelybővítést. Ha van még szabad bővítőhely a gépedben, egyszerűen hozzáadhatod új meghajtóként is a szerzeményedet, ha pedig a csere a jó megoldás, gondosan másolj át mindent a régi lemezről, majd élvezd a megnövelt játszóteret!

2023. április 20., csütörtök

Nézd meg mi zárolja a fájlokat és mappákat

 Ha te is jártál már úgy, hogy egy fájlt vagy mappát nem tudtál törölni, mozgatni vagy átnevezni, mert a Windows szerint valami használja, akkor könnyen átérezheted a LockHunter fontosságát: a szoftver arra képes, hogy megnézze, mely program vagy programok nyitották meg a kérdéses fájlt (vagy mappát). Itt nyilván nem azokra az esetekre kell gondolni, amikor egyértelmű, hogy a dokumentum nyitva van a Wordben... A Photoshop régebbi verziói például gond nélkül zárolták a fájlokat továbbra is akkor, ha megnyitottuk, szerkesztettük majd bezártuk őket. És ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen számos rejtett rendszerprogram is zárolhat fájlokat, mappákat hosszabb-rövidebb időre. 

De mit tud pontosan a LockHunter? Az alábbiakat:

• megmutatja, hogy pontosan melyik folyamat vagy folyamatok zárolták a fájlt
• ezeket a folyamatokat le is lőhetjük vele, vagy akár törölhetjük is a programot, amely zárolta a fájlt
• lehetőséget ad a zárolás feloldására és így a fájlok törlésére, másolására vagy átnevezésére
• ha úgy ítéljük meg, hogy a zárolás jogos, akkor kérhetünk törlést a Windows következő újraindításakor
• beépül a Fájlkezelő helyi menübe
• a törölt fájlok a Lomtárba kerülnek, így visszaállíthatók.

Amellett, hogy a LockHunter beépül a Fájlkezelő helyi menüjébe, természetesen külön is elindítható a számítógépen. Ebben az esetben a vizsgálandó fájlokat egyszerűen be kell csak húzni a program ablakába. Sok opciót ne keressünk; a zárolási adatok feletti menüben a fenti listában elérhető funkciók bújnak meg csupán. Ezekere egy kattintás csak, és a kért műveletet a LockHunter pillanatok alatt végrehajtja.

A LockHunter ingyenes; letölteni innen lehet. A program a Windows összes verzióját támogatja, beleértve a 32 és 64 bites kiadásokat is.

2023. április 10., hétfő

Adatainkról gyakran készítsünk biztonsági másolatot

Adatainkról gyakran készítsünk biztonsági másolatot, erre több bevált automatizált módszer is található. Ha a teljes rendszert szeretnénk egyben elmenteni akkor ún. Image típusú mentést érdemes készíteni, erre a Norton Ghost vagy a PowerQuest Image Center-je a legpraktikusabb.

2023. március 30., csütörtök

Keress és találj online

Ma már minden információ elérhető a neten; mi szükség lehet a fizikai megtekintésre?

Egy Youtube videóban, amit a minap néztem, néhány srác az online vásárlásról és az különböző netes szolgáltatásokról beszélt. Számukra már természetes volt, hogy akár a paradicsomot is online rendelik meg. Az, hogy laptopokat nem kizárólag csak online értékesítenek, szinte meglepte őket: ha minden információ elérhető a neten, mi szükség lehet a fizikai megtekintésre?

Laptop vadászat online

Elérkezett az a kor, amikor a “látnom kell, hogy tudjam mit veszek” illetve “szeretném kézbe fogni a terméket” hozzáállás kezd eltűnni a vásárlásból. Több száz olyan csatorna található a Youtube-on, amelyek a laptop minden részét bemutatják, így minden kérdésünkre választ kaphatunk. Több tucat olyan webhely van, amelyek a teljesítményt és a funkcionalitást részletezik. Gyakorlatilag egyetlen dolgunk van: levadászni a legjobb ajánlatokat!

Egy szupermarketben nincs lehetőséged arra, hogy visszaadj egy paradicsomot, ha nem tetszett, de ha az interneten vásárolt laptop mégsem felel meg maradéktalanul az elképzeléseidnek, azonnal felveheted a kapcsolatot a kereskedővel és törvényi határidőn belül, a feltételeket teljesítve visszaküldheted azt. Ráadásul a szúrós tekintető kereskedőt is megúszod, hiszen a webshop nem kíváncsiskodik, hogy miért küldted vissza a laptopot.

Az év legnagyobb vásárlási eseményei közé tartozik Magyarországon is a Black Friday. Ezzel kapcsolatosan kezd az emberekben kialakulni a félelem, hogy óriási sorokban, embereket fellökve jut el az akciós készülékekig. A 21. században azonban ezeket a vásárlásokat már egyszerűen a laptopról vagy a mobiltelefonról elintézheted, így a Black Fridayen kialakuló sorokat is elkerülheted és lecsaphatsz a legjobb ajánlatokra, ha időben felkeresed a résztvevő online áruházak egyikét.

Teljesen megértem, hogy az emberek néha szükségét érzik, hogy boltba menjenek és kipróbáljanak egy kanapét vagy megnézzék a tévé minőségét, de ha egy laptopról van szó, először nézz körbe online, többet találsz, mint gondolnád!

2023. március 20., hétfő

Takarítsa tisztítsa portalanítsa számítógépét 2-3 havonta

Ez azért is fontos, mert a ventilátor miatt a számítógép belseje telemegy porral, amit egy idő után a ventilátor beszív és nem fog tudni tőle pörögni, a gép felmelegedik majd kikapcsol sajnos ez sok esetben előfordul.

Ventilátorok:



Tisztán tartása nagyon fontos, különösen akkor, ha műanyagok, mert így még inkább lerakodik a por.
A vastagon lerakódott szennyeződés hangossá teszi a ventilátort és nem beszélve arról, hogy egy idő után a gép felmelegedik, majd váratlanul kikapcsol. Ez néha leégéshez is vezethet!
Ezért érdemes 2-3 havonta a számítógép belsejét kitisztítani!

Billentyűzet:


Érdemes tisztítani, hiszen a legtöbb bacilus, vírus itt is megtalálható, ami az emberre igen csak veszélyes. Nem beszélve hogy a sok apró por és különféle szennyeződés, ami belemegy nehezen használhatóvá tudja tenni a billentyűzetet egy idő után. Érdemes néha kihúzni a gépből majd megrázni fejjel lefele kicsit megütögetni, ha ezzel megvolnánk, jöhet a tisztítása alkoholos oldattal, amiből egy puha rongyra keveset ráöntünk és alaposan áttöröljük vele a billentyűzetünket. Ha ezzel megvagyunk, akkor a gombok között fültisztító segítségével szépen végighaladunk az előbbi leíráshoz hasonlóan.

2023. március 10., péntek

Védje számítógépét

Védje számítógépét, laptopját, notebookját az áramingadozások, villámcsapások, túlfeszültség okozta veszélyektől!

Túlfeszültség védelem:

Használjon a számítógépéhez ún. túláramvédős elosztót. Kisebb beruházás
(3-6000Ft), de komoly költségtől kímélheti meg, egy esetleges hálózatmegszaladás, vagy villámcsapás esetén.


Sok gépet láttunk munkánk során, amit sajnos a túlfeszültség tett tönkre. De van, hogy a hálózatra rácsatlakoztatott eszközök elromlása teszi tönkre a számítógépet is. Pl. elromlott mikrosütő.
Sokaknak ez biztosan magától értetődő, de a tapasztalat az, hogy az emberek 80%-a nem ismeri.

Tápegység ellenőrzés (évente ajánlott):

Sokszor előfordul, hogy a régi, megöregedett tápegységünk a bűnös a számítógépünk elromlása elfüstölése esetén. Sokszor ez teszi tönkre számítógépünk többi perifériáját (alaplapot, videókártyát, winchestert, memóriát, dvd vagy cd meghajtót)


2023. február 20., hétfő

Szolgáltatások áttekintése

Automatikus frissítés

Ha nem szoktuk használni a Windows automatikus frissítési lehetőségét (ez tölti le automatikusan a megjelent javítócsomagokat, biztonsági frissítéseket az internetről), ezt a folyamatot nyugodtan kikapcsolhatjuk. Persze ez esetben magunknak kell gondoskodni a frissítések letöltéséről, ami biztonsági szempontból elengedhetetlen.

Számítógép-tallózó

Ha nem csatlakozunk helyi hálózathoz, nincs szükségünk erre a szolgáltatásra. Ha hálózatba vagyunk kötve, ne kapcsoljuk ki.

DHCP-ügyfél

Szintén leállítható, ha nem csatlakozunk hálózatba.

DNS-ügyfél

Ugyancsak a hálózati szolgáltatásokhoz tartozik (többek között név hozzárendeléseket végez). Ha nem vagyunk hálózatban, kapcsoljuk ki.

Súgó és támogatás

Ha sohasem használjuk a rendszer Súgóját (és a rá épülő szolgáltatásokat sem), ezt a folyamatot is letilthatjuk.

IMAPI CD-égető COM-szolgáltatás

Ha nem írunk CD-t letilthatjuk. Ellenkező esetben nem javasolt a tiltása.

Indexelő szolgáltatás

Ez a helyi és távoli számítógépeken lévő fájlok tartalmát és tulajdonságait indexeli. Ha van jobb módszerünk a keresésre, ez is kikapcsolható.

Nyomtatásisor-kezelő

Ha nincs nyomtatónk, ezt a szolgáltatást is kikapcsolhatjuk, azonban ebben az esetben számos PDF nyomtató használata sem lehetséges!

Távoli rendszerleíró adatbázis

Lehetővé teszi, hogy távoli felhasználók módosítsák a számítógép rendszerleíró adatbázisát. Ha nem csatlakozunk hálózatba, nyugodtan letilthatjuk.

Rendszer-helyreállító szolgáltatás

Ha nem tartunk igényt a rendszer-helyreállítási lehetőségre, kikapcsolhatjuk, bár érdemesebb erre a Sajátgép/Tulajdonságok lapján található A rendszer visszaállítása fülön bejelölni A rendszer-visszaállítás kikapcsolása lehetőséget. Az eredmény akkor is e folyamat leállása lesz. Persze kockázatot azért vállalunk a dologgal, hiszen lehetséges, hogy egy későbbi rendszer-összeomlás esetén nem tudjuk használni a visszaállítási lehetőségét. De ha amúgy sem szoktunk élni ezzel a lehetőséggel, nyugodtan szenderítsük jobblétre ezt az opciót.

Témák

Ha szépérzékünk beéri a Windows ősi felületével, akkor a Témák szolgáltatás kikapcsolásával sokat nyerhetünk egy régebbi gépen.

Windows Image Acquisition (WIA)

Ha nincs szkennerünk és digitális fényképezőgépünk sem, ettől a szolgáltatástól is megszabadulhatunk.

Természetesen ezeken kívül is még számos szolgáltatás van, amelyeket kikapcsolhatunk. A telepített programok is sok esetben indítanak el felesleges szolgáltatásokat a háttérben. Leírást szinte mindig találunk a folyamatokról, ha rájuk kattintunk, így viszonylag könnyen eldönthetjük, szükségünk van-e rájuk. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább ne állítsuk le őket.

Ugyancsak érdemes odafigyelni, hogy a kikapcsolt szolgáltatások esetében - például a Súgó és támogatás szolgáltatásnál - ha leállítjuk a folyamatot, attól még a Start menü Súgó és támogatás menüpontjával elindíthatjuk a Súgót, és persze a folyamat is újraindul. Ha véglegesen akarunk valamit letiltani, kattintsunk rá duplán, és az Indítás típusa opciónál válasszuk a Letiltva lehetőséget.

És amire még vigyáznunk kell: akad néhány olyan szolgáltatás, amelyet külső alkalmazások is használnak. Ha ezeket letiltjuk, az a többi program működését is befolyásolja.

A szolgáltatások letiltása nem csodaszer, de egy régebbi gépen azért jelentős javulást tapasztalhatunk, ha kiírtjuk a felesleget. A lényeg azonban odafigyelés!

2023. február 10., péntek

A rendszermag teljesítményének növelése

Ha sok memóriával rendelkezünk akkor érdemes a windows rendszermagját a memóriába tölteni és onnan elérni, mert így gyorsíthatjuk a rendszerünk működését.
1. A Registry Editorral nyissuk meg a HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management nevű kulcsot.
2. A DisablePagingExecutive nevű, DWORD típusú bejegyzés értékét változtassuk 1-re.

2023. január 28., szombat

DVD film lejátszása ISO-ból

Szükségem volt egy olyan programra, ami képes ISO fájlból lejátszani a DVD filmet, még mielőtt kiírtam volna lemezre.


Nem sok lejátszó képes erre, de a VLC Media Player igen. (Média/Fájl megnyitása opció) A képminőség viszont nem volt a legjobb. Ha már a VLC-nél tartunk, arra is képes, hogy a letöltés alatt lévő filmbe belenézzünk. Sok bosszúságtól kímélheted meg magad, ha a film teljes letöltése előtt bele tudsz nézni, vajon tényleg magyarul beszél-e, jó-e a hang és képminőség, vagy más letöltőforrás után kell nézni.

2023. január 18., szerda

Gyorsabb shutdown Nvidia videókártyáknál

A videókártya-driver súgója pontosan 20 másodpercet tesz a kikapcsolási időhöz. A miértről a gyártónál kell érdeklődni, a megoldásról itt.

Aki a telepítés során felpakolta az online súgót (az esetleges grafikus problémák megoldását segítendő), akkor ez automatikusan indul a Windows-zal, de nem érhető el a Startupból, hogy onnan eltávolíthassuk.


1. A Start> Run/Futtatás>services.msc
2. A jobb ablakban keressük meg az Nvidia súgójának szerviz alkalmazását, majd jobb klikk rá>tulajdonságok. Az indítási típusnál válasszuk a Letiltva szócskát. Nyomj Alkalmaz-t, majd OK-t.

2023. január 8., vasárnap

Zeneinformációk szerkesztése egyszerűen

Mindegy, hogy kicsi, nagy vagy óriási a zenegyűjteményed, az MP3tag segít rendben tartani a zeneinformációkat. Akinek néhány darabnál több MP3 fájl van a gépén, az pontosan tudja, hogy ezen információk helyes kitöltése nagyon fontos, mert a különböző eszközök és szoftverek a metaadatok alapján tudnak keresni – például cím, előadó, album, műfaj, stb. szerint. Habár az MP3 fájlokban (és más fájlokban) lévő információk tárolása elvileg szabványos, a helyzet az, hogy így is sokszor előfordul, hogy egyes készülékek egy picit más megoldást létesítenek előnyben. Máskor pedig az jelenthet gondot, hogy a metaadatok teljesen hiányoznak. Az MP3tag ingyenessége ellenére az egyik legjobb alkalmazás az információk szerkesztésére és/vagy pótlására.


A szoftver innen tölthető le; normál és hordozható változatban is telepíthető. Érdemes utóbbit választani, mert ebben az esetben a rendszerben a telepítés semmilyen nyomot sem hagy. A hordozható változatot éppen ezért nemcsak merevlemezre, hanem akár USB stickre is felmásolhatjuk, ha esetleg több gépen is tervezzük használni. A szoftver felépítése teljesen logikus: a menüsor alatt két panelben (jobbra) a fájlokat és az összes metaadatot valamint (balra) az éppen kiválasztott fájl szerkeszthető információit látjuk. A szerkesztés fájlonként és csoportosan is történhet, persze utóbbi esetben vannak mezők, amihez nem szabad hozzányúlni (például a számok címe nyilván nem lesz ugyanaz minden esetben).

A manuális szerkesztés persze csak egy a sokféle lehetőség közül. Az MP3tag lehetőséget ad arra, hogy – szabályok szerint – a fájlnévből vagy a metaadatokból állítson elő (új) fájlnevet vagy töltse ki a metaadatokat, illetve az információkat a szoftver szöveges fájlból is ki tudja olvasni. Ha a metaadatok hiányoznak, és a fájlnévből sem lehet kimásolni azokat, akkor a program le tudja kérni őketa freedb adatbázisból is – illetve meg tudja keresni online a lemezborítót is. A fájlnevek és információk kezeléséhez pedig makrók is rendelkezésre állnak (Akciók a magyar verzióban), amelyekkel például a kisbetű-nagybetű konverziókat lehet elvégezni vagy a duplán tárolt információkat eltávolítani.

Az MP3tag az AAC, ALAC, AIF, DSF, FLAC, MKA, MKV, APE, MP3, MP4, M4A, MPC, OGG, OPUS, OFT, SPX, TAK, TTA, WMA, WV és WAV fájlokban lévő ID3v1, ID3v2.3, ID3v2.4, iTunes MP4, WMA, Vorbis Comments és APE Tags címkéket kezeli.